Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaHayata dairFonksiyonel Özgeçmiş Nedir? Nasıl Yazılır?

Fonksiyonel Özgeçmiş Nedir? Nasıl Yazılır?

İşlevsel Özgeçmiş Nedir ?

Fonksiyonel özgeçmiş veya diğer söylenişiyle işlevsel bir öz geçmiş, kronolojik çalışma tarihinizden ziyade, yeteneklerinize ve deneyimlerinize odaklanmaktadır. İş başvurusunda bulanacak şahısların yeteneklerini vurgulamak için belirli beceriler ve yetiler öne çıkarılmaktadır. Bu, her bir işin kısa açıklamaları ile iş deneyiminin bir zaman çizelgesini gösteren geleneksel, kronolojik bir öz geçmişten farklıdır. Bu yönünden ötürü fonksiyonel veya işlevsel özgeçmiş olarak adlandırılır.

Fonksiyonel Öz geçmiş Yazma İpuçları

  • Öz geçmişinizin  başlangıcında, işinizle ilgili olan becerilere odaklanan öz geçmiş özetini dahil edin. İşverenin sizi (ve öz geçmişinizi) ilk değerlendirme kıstası bu olacaktır.
  • Fonksiyonel bir özgeçmiş yazarken, işlerinizi kronolojik sıraya göre sıralamak yerine öz geçmişinizi konulara göre düzenleyin. Bu konular özgeçmişte listelenen beceri veya nitelikler olabilir.
  • Becerilerinizi net cümlelerle bir araya getirerek, hedef kadro için doğru yetilere sahip olduğunuzu daha kolay gösterebilirsiniz.
  • Ayrıca öz geçmişinizde iş tanımındaki anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Madde işaretli listelerden de yararlanabilirsiniz. Bu, işvereninizin yeteneklerinin iş gereksinimlerine uygun olduğunu görmesine yardımcı olacaktır.
  • Ek olarak ilgili projelerden bahsedebilirsiniz. Ayrıca iş ile alakası olan herhangi bir projeyi (kişisel veya profesyonel) de dahil etmeyi unutmayın. Projeler, işlerinizi geliştirme ve tamamlamadaki başarınızı gösterir.

Fonsiyonel CV hazırlamak için, bu konuda Google araması yaparak, güzel bir taslak bulun ve CV’nizi ona göre hazırlayın. Fakat eğer gerçekten gurur duyacak bir CV hazırladığınızı düşünmüyorsanız, yani kendi potansiyelinizi en iyi şekilde gösterdiğiniz bir CV olarak görmüyorsanız, yenisini hazırlayın. En güzeli olduğuna kani olana kadar özgeçmiş düzenlemelerinize son vermeyin.

Başarılar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR