Zarif Bilgiler

Kağıdın Fiziksel Özellikleri Kısaca Nelerdir?

16.10.2018
38
Kağıdın Fiziksel Özellikleri Kısaca Nelerdir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Kağıdın fiziksel özellikleri arasında kağıtta yer alan ağırlık veya gramaj, kalibre, opaklık, mukavemet, parlaklık, pürüzsüzlük ve nem miktarı gibi özellikler kağıtların kalitesini belirleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Kağıt Özellikleri ve Kağıt Türleri

Kağıtların özellikleri, kullanılan malzeme türlerine (çoğu ahşap ürüne) ve üretim biçimine bağlı olarak büyük ölçüde farklılıklar gösterebilmektedir.

Bir örnek olarak el yapımı kağıtlar ile makine yapımı kağıtlar arasında farklılıklar bulunmaktadır. El yapımı kağıtlar kaba ve mat olma eğilimindedir, ancak makine yapımı kağıtlar daha ziyade pürüzsüz ve parlak olma eğilimindedir. 

Hafif doku kağıdı ve ağır karton, farklı kağıt niteliklerinin çeşitli örnekleridir. Doku kağıdı hafif, opak ve kolayca yırtılır; karton yoğun ve yırtılması zordur. Bazı kağıtlar kolayca yırtılabilir, diğerleri ise yırtılmaya karşı koyar. Nem tutma kapasitesi, kağıdın bir başka önemli özelliğidir. Bazı kağıtlar çok çabuk kuruyabilir ve nemi emmez.

Yazmak için kullanılan kağıt genellikle yumuşak, pürüzsüz, parlak ve hafiftir. Defter kağıdı, ağaçların kesilmesi, kağıt hamuru haline getirilmesi ve daha sonra kuru, kullanılabilir kağıtlara dönüştürülmesi gibi çok adımlı bir süreçten geçer. Ayrıca yapımında eski kağıt ve karton gibi geri dönüştürülmüş malzemeler de kullanılır.

Kağıt sadece ağaçlardan değil çeşitli malzemelerden yapılabilir. Yüzyıllar boyunca insanlar pirinçten, bitkilerden, pamuktan ve hatta kıyafetlerden kağıtlar ürettiler. Bugünün defterlerindeki çoğu kağıt, odun hamuru ve geri dönüştürülmüş kağıttan oluşuyor.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Fonksiyonel Özgeçmiş Nedir? Nasıl Yazılır?

Fonksiyonel Özgeçmiş Nedir? Fonksiyonel özgeçmiş veya diğer söylenişiyle işlevsel bir öz geçmiş, kronolojik çalışma tarihinizden ziyade, yeteneklerinize ve deneyimlerinize odaklanmaktadır....

Kapat