Zarif Bilgiler

Kangren Neden Olur Tedavisi Var mıdır?

22.11.2018
32
Kangren Neden Olur Tedavisi Var mıdır?
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnsan vücudunda kanın dolaşımını sağlayan damarlar vardır bu damarlardan geçen kan dokulara bir anlamda hayat verir. Dolayısıyla bu mekanizma da herhangi bir sorun oluşması ve atardamarların görevlerini yerine getirememesi halinde kangren meydana gelmeye başlayacaktır.

Kangren Nedenleri

Kangrenin oluşumunda damar sertliği etkilidir.  Damar zemininde bir atardamarın iç yüzeyinde pıhtı oluşması o damardan beslenen organın kangren olmasına neden olacaktır. Örneğin bunu şu şekilde belirtebiliriz. Bacağa gelen atardamarda bu şekilde bir durum oluştuğunda öncelikli kişi şiddetli bir ağrı duymaya başlayacaktır. Bununla birlikte ayakta karıncalanma, soluk bir görünüm ya da morarma, bacağın hareket etmemesi ve soğukluk durumu görünecek ve sonrasında kangren meydana gelecektir.

İnsan bacağında farklı damarlar var. Yani atar damarın yanı sıra toplardamarlarda bulunur. Yukarıdaki örnekten yola çıkaracak bacaktaki büyük toplar damalardan herhangi bir tanesinde meydana gelen tıkanma beraberinde kan dolaşımının da yapılamaz hale gelmesine neden olacaktır. Dolayısıyla bacağı besleyen kan ilerleyemediğinden dolayı kangren meydana gelir.

Kan dolaşımı düzenli olarak devam eder. Hasta olan bir kalp ise her zaman pıhtı atabilecektir. Şeker hastalığı bu damarların bozulmasında önemli bir rol oynar. En çok görülen kangren bölgesi ise ayak parmaklarıdır.

Kangren Neden Olur Tedavisi Var mıdır?

Kangren Neden Olur Tedavisi Var mıdır?

Burger Hastalığı

Burger bir atardamar hastalığıdır ve bu hastalıkta kangrenlere çok fazla rastlanmaktadır. Bu hastalığın nedeni ise sigara ile alakalıdır

 Soğuklar

Soğuklar kangrene neden olabilmektedir. Çok soğuk bir hava damar çevresindeki hücrelerin zedelenmesine neden olacak ve dokulara sıvı sızmasına neden olacaktı. Bu da kan dolaşımının engellenmesi anlamına gelir. Soğuk nedeniyle meydana gelen kangrende hasta kişi aşırı bir yanma hissi duyacaktır. Dokular zaman geçtikçe artık ağrıyı dindirecektir ve deride balmumuna benzer bir görüntü ortaya çıkar.

Tedavi

Kangrendeki nedenlere göre tedavinin şekli de değişecektir. Bunun için öncelikli olarak komşu dokulardaki dolaşımın durumunu gözden geçirmek gerekiyor. Mesela şöyle diyelim bağırsak düğümlenmesinde kangren ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen apandisitin alınması gerekir. Uzuvlarda meydana gelen durumlarda ise kangrenli bölgenin kendiliğinden düşmesi beklenir. Ancak yaş kangren söz konusuysa bu durumda uzvun kesilmesi gerekir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Tefeciden Alınan Para Yasal mı?
Tefeciden Alınan Para Yasal mı?

Ne zaman nerede nakit paraya ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. Özellikle de bankalarla arası iyi olmayan ve geliri giderinden az olan kişiler...

Kapat