Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaSağlıkE Vitaminin Sivilcelere Etkisi

E Vitaminin Sivilcelere Etkisi

Ergenlik döneminde bol bol sivilceler olur, bu dönem herkesin hayatındaki en heyecan verici ve mutlu süreçlerinden biridir. Gençliğin bütün heyecanının sonuna kadar yaşandığı bu dönemde, gençleri kötü etkileyen sivilce ve akneler keyif bozucu olabiliyor. Çirkin bir görüntüleri ve ağrılı iltihaplı bir karakterleri olan sivilceler ve akneler daha çok ergenlik çağlarında görülür.

Ergenlikte sivilce neden çıkar?

Şüphe yok ki;  Sivilce, insan derisi hastalıklarının içinde  en sık görülen ve rahatsız edici rahatsızlıklarından biridir.  Sebebi ise,  ergenlik döneminde testosteron hormonundaki artıştan kaynaklanır. Hormonal değişiklikler dışında sivilce bazı genetik ve hatta psikolojik faktörlerden de kaynaklanabilir.  Kötü beslenme de buna yol açabilir.

 

E Vitamini sivilceleri iyileştirir mi?

Sivilcelerin ne kadar sürede sizi rahatsız edeceği belirsizdir ve kişiden kişiye değişmektedir. Ancak siz buna karşı önlem olarak Örneğin E vitamini desteği ile sivilceleri hafifletebilirsiniz ve onların yol açtığı karanlık siyah noktalar olan akneleri kapatabilirsiniz 

 

E vitamini sivilce izlerini geçirir mi?

E vitamininin sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olup olmadığı izlerin şiddetine bağlıdır. Yara izlerinin farklı olması, E vitamini etkisini de etkiler. 

  • Aknenin geride bıraktığı derin çukurlar
  • Cildinize düzensiz bir doku veren izler
  • Kalınlaşmış izler
  • Suçiçeği izlerine benzeyen açısal izler

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki E vitamini cilde oldukça iyi gelmektedir. E vitamininin cilt dokusunu iyileştirme özelliği vardır. Bu nedenle merhemleri ve yağlar oluştururken kozmetik ürünlerde E vitamini kullanılmaktadır. Çünkü E vitamini çok iyi bir antioksidandır, ancak E vitamini bütün sivilcelere faydalı gelmeyebilir. Bütün cilt yapıları aynı olmadığı için E vitamini etkisi de aynı olmayacaktır ancak saf E vitaminin yağlı ciltlerin dokusunu düzleştirmek pürüzsüzleştirmek gibi özelliği olduğu bilinmektedir. Ek olarak Badem, ay çiçek yağı, fındık gibi E vitamini yönünden zengin besinler de akne izlerinin görünümünü hafifletmeye yardımcı olur.

       

Vitaminlerin Sivilceleri İyileştirme Rolü

Sivilce tedavisine yardımcı olabilecek bazı besinler ve vitaminler vardır, ancak bir dozun dermatologun tavsiyesine göre alınması tavsiye edilir.

  • Omega -3 yağ asitleri daha hızlı iyileşme, enfeksiyonla mücadele ve gelişmiş hücresel fonksiyon için önerilir.
  • Sebum sekresyonunu (yağ) azaltan A vitamininin sivilce tedavisinde çok etkili olduğu bulundu, bu yüzden kullanılmalıdır
  • Sıvı formda E Vitamini, yara izleriyle mücadeleye yardımcı olabilir, ancak çok yağlı olduğu için, az miktarda kullanılmalıdır.
  • Çinko ayrıca antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için yardımcı olabilir.
  • Bol miktarda meyve, sebze, bakliyat ve balık yemek genellikle vücuda yardımcı olur ve diyet ne kadar sağlıklı olursa, cilt o kadar iyi olur.

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR