Zarif Bilgiler

Dogo Argentino Türü Köpekler Hakkında Bilgiler

15.10.2018
59
Dogo Argentino Türü Köpekler Hakkında Bilgiler
Yıldızlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Dogo Argentino (Arjantin dogo) cinsi av köpekleri, büyük gövdeli ve oldukça kaslı bir yapıya sahiptir. Dogolar genellikle sağlıklıdır, ancak bu cins köpeklerin yüzde 10’u sağır doğar. Yaşam beklentisi 10-12 yıldır. Bu yazımızda merak edilen Dogo cinsi köpekler hakkında bilinmesi gereken bütün bilgileri kısa ve keyifli bir şekilde okumanız amacıyla derledik. İşte Arjantin Dogo hakkında bilmeniz gerekenler…

Kökeni: Arjantin mastiff olarak da bilinen Dogo Argentino, Arjantin’de 1920’lerde Dr. Antonio Nores Martinez ve kardeşi Agustin tarafından geliştirilen bir köpek cinsidir. Ne yazık ki, köpek, Britanya’da köpek kavgalarında kullanıldığında kötü bir isim aldı. Bu cins aslında 1991’de İngiltere’de oldukça talihsiz bir şekilde yasaklandı. 1964 yılında Dogo Argentino, Arjantin Kırsal Topluluğu tarafından resmi bir köpek ırkı olarak kabul edildi. O tarihten itibaren pek çok ülkede resmi olarak köpek ırkı kabul edildi ve cins hakkındaki olumsuz algılar yıkılmaya başladı.

Karakteri: Arjantin Dogo cinsi köpekler, sahiplerine son derece sadıktır ve herhangi bir dış tehdite karşı agresif olabilir. Geniş bölgelerde alan hakimiyeti kurmak isterler ve ev içerisinde de çocuklara karşı çok dost canlısı olarak yaklaşırlar.

dogo argentino cinsi köpek hakkında

Eğitim: Dogo sahiplenmek isteyenler, köpeğe daima liderlik göstermeli ve köpekleri sevecen fakat sağlam bir otorite ile eğitmelidir. Arjantin Dogo, diğer köpekler ve evcil hayvanlar ile erken sosyalleşme gerektiren bir cinstir. Bu ırk, zeki, eğlenceli, cesur ve aktiftir. Geniş bir alanda oynamak isterler. 

Görünüm ve Bakım: Bazı Dogoların göz çevresinde siyah bir yuvarlak vardır fakat genellikle bembeyazdır. Kaslı özellikleri ile öne çıkan bir köpektir. Bu köpeklerin her üç ayda bir yıkanması gerekiyor. Tırnak kesme, kulak kontrol ve diş fırçalama işlemleri her 1-2 haftada bir düzenli olarak yapılmalıdır.

Sizin de Arjantin Dogo köpekleri hakkında söylemek istedikleriniz varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz!

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fatih dedi ki:

    Hep bu tarz bir köpeğimin olmasını istedim. Fakat maalesef büyükşehir de ve apartman dairesinde yaşıyoruz. Aslında alınabilir ama köpeğe de yazık. Beton duvarların arasında zor olur.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Kişisel Marka Nasıl Olunur? Kişisel Kimlik

Kişisel Marka Nasıl Olunur? Hepimiz, marka bilincinin iş dünyasındaki önemini biliyoruz, ancak kişisel markalaşma söz konusu olduğunda bir çoğumuz derinlemesine...

Kapat