Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaWebBlogger'ın Avantajları ve Dezavantajları

Blogger’ın Avantajları ve Dezavantajları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda blogger yani blogspot hakkında bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere Google tarafından verilen bu hizmette; ücretsiz olarak, 15 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı elde edebilir ve web sitenizi oluşturabilirsiniz.  Eğer yeni iseniz ve ilk blogunuzu açıyorsanız, Blogspot’u seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü herhangi bir barındırma veya alan adı için ödeme yapmanız gerekmiyor. Sadece Google hesabı kullanarak giriş yapın, blogger kısmına giriş yapın ve bir blog oluşturun. İşlem bu kadar basit. Peki avantajları nelerdir?

Blogger Avantajları

 • Blogger herkes için ücretsiz barındırma alanı sağlar. Her Google hesabında 15 GB ücretsiz yer alabilirsiniz.
 • Ücretsiz bir alt alan tabanlı blog alacaksınız, her Gmail’e 100’e kadar web sitesi oluşturabilirsiniz. Alt alan tabanlı siteniz, siteadresi.blogspot.com gibi olacaktır. 
 • Ücretsiz HTTPS hizmeti vermektedir. SEO’yu güçlendirmeye ve tüm blogunuzu hackerlardan korumaya yardımcı olur. 
 • Özel bir alan adı satın alıp, blogspot blogunuza ekleyerek kendi domaininiz üzerinden yayın yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Blogspot kullanıcıları için varsayılan şablonlara sahiptir. Ancak, sınırsız ücretsiz blogger şablonlarını yükleyebilir ve blogunuzu canlı bir hale getirebilirsiniz.
 • Blogunuzda Adsense kullanarak para kazanabilirsiniz. Adsense reklamlarınızı koyun ve bugün para kazanmaya başlayın. Ancak, spam bloglarından kaçınmalısınız ve Adsense’in engellenmesine neden olabilir. 

Blogger Dezavantajı

 • Google’ın hizmetleri olmasından ötürü burada HTTPS gibi bazı ücretsiz SEO avantajları elde edersiniz. Ama blogcu için SEO eklentisi yok malesef. 
 • Özel SEO etiketleri kullanarak el ile her şeyi yapmanız gerekir. Önemli zamanlarını boşa harcamanıza neden olabilir.
 • WordPress, blog oluşturma deneyimini artırmak için sınırsız ve ücretsiz eklentilere sahiptir. Ancak bloggerda bu yok. 
 • Site urllerinizin uzun URL biçiminde olduğunu göreceksiniz. Çünkü URL’de yayınlanan yıl ve ayı otomatik ekliyor.

Sizin de bu konuda söylemek istedikleriniz varsa yorum kısmından bildirebilirsiniz!

BENZER İÇERİKLER

3 YORUMLAR

 1. Bana kalırsa blogspotun en kötü özelliği tasarımsal ve altyapısal olarak çok fazla işlem yapamamamız. Kafamda bir iki özellik var ama aylardır beceremedim yapmayı. İnternette kaynak da bulamıyorum.

 2. Merhaba,
  Hazırladığınız bu güzel içerik için öncelikle sizleri tebrik ederim. Bende ilk kamp ve gezi hakkında içerik yazmaya blogger üzerinden başlamıştım. Ama daha da kendimi geliştirip wordpress alt yapısına geçtim. Blogger yeni başlayanlar için efsane bir seçenek olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR