Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaBilgisayarBilgisayarınızda muhtemel bulunan virüsler ve çözümleri

Bilgisayarınızda muhtemel bulunan virüsler ve çözümleri

Bilgisayarımızın sahibiyiz ama birilerine haberimiz olmadan bedavaya kiralıyoruz. Son zamanlarda en yaygın olanı ise kripto para virüsleri. Cryptojacking olarak geçen yöntem ile adeta üzerimizden para basıyorlar.

İndirdiğiniz bir uygulama veya girdiğiniz bir siteden bilgisayarınıza bulaşabilecek bu virüsler daha fazla elektrik harcamanızı sağlıyor. Sadece elektrik mi? Hayır.

İnternet kotamızı da bitiren bu virüslerin asıl en büyük zarar verdiği nokta bilgisayarımızın ram, işlemci, fan gibi parçaları. Sistemi zorlayan virüsler cihazımızın kullanım ömrünü azaltıyor. Bu virüsler çeşit çeşit kısaca bahsedelim.

CoinHive Virüsü Zararları ve Çözümü

Ziyaret ettiğimiz internet sitelerinde karşımıza çıkabilen bu virüsten site sahibinin haberi bile olmayabilir. Sunuculara sızarak internet sitelerinin tüm sayfalarında çalışmayı prensip edinen virüs aslında bir Java Script kodu. Genellikle film sitelerinde rastlayabilirsiniz, kullanıcılar çok fazla zaman geçirdiği için en verimli çalıştığı yer buralardır.

CoinHive Virüsü Zararları

  • CPU ve GPU’nun %50’sini meşgul eder.
  • İşletim sistemini yavaşlatır.
  • Tarayıcı açıldığında diğer uygulamalar yavaşlar.

Kurtulmak için en kesin çözüm tarayıcıda Java Script çalıştırma seçeneğini pasif hale getirmek.

XMRig Virüsü ve Zararları ve Çözümü

Mail üzerinden bulabilen virüs direkt olarak bilgisayarımıza nüfuz ediyor, fark edilmesi biraz zor ama bazı yöntemler var.

  • İşlemler bölümüne gelip işlemlerini inceleyin açıklama kısmında Trojan vs yazıyor olabilir.
  • İşlemler bölümünde CPU veya Memory kullanımı aşırı olan tanımadığınız işlemler risklidir.

Kaldırılması zor o yüzden format atmanız en güvenlisi.

ZombieBoy virüsü ve Zararları ve Çözümü

Kurumsal firmaları hedefleyen bu virüs DLL ve bu DLL dosyasını çalıştıran kit olacak şekilde 2 parça olarak bulaşıyor. Kuruma bulaştığında tüm kullanıcılarda mining yapabilen virüs 43 KH/s güçte kripto para üretebiliyor. Bu da piyasaların iyi olduğu bir dönem için 1000 dolar yapar (:

Bu şekilde onlarca farklı virüs var, bunlardan korunmak için güncel bir anti virüs kullanmak ve tehlikeli dosyalara erişim sağlamamak gerekiyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR