Zarif Bilgiler

Gandi Ne İçin Savaştı? Mücadele Sebebi Neydi?

Gandi Ne İçin Savaştı? Mücadele Sebebi Neydi?
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mahatma Gandhi’nin başlıca amacı, İngiliz yönetiminden bağımsız bir Hint devleti yaratmaya çalışan Hindistan bağımsızlık hareketiydi. Ayrıca, Hint halkının savaş veya şiddete başvurmadan hedeflerine ulaşabildiği barışçıl direniş felsefesine de bağlıydı. Bu Hindistan’ın milli fikirlerinden hareketle, bağımsızlık hareketi mücadelesi verdiği anlamına geliyor.

Gandhi, bir hukuk eğitimi aldıktan sonra, Güney Afrika’ya taşındı. Orada, yaklaşık 20 yıl boyunca Güney Afrikalıların ve Hintlilerin eşit haklarını savunarak geçirdi ve şiddetsiz yollardan ilham aldı. Şiddet içermeyen protesto araçlarını savunsa da, Gandi harekete geçmeyi cesaretlendirerek sivil karışıklığı destekledi. Gandi ayrıca, Hindistan’ın kast sistemi için toplumsal olarak baskıcı olduğunu düşünerek muhalefetini dile getirdi.

Gandi, hayatının çoğunda Hindistan’ın bağımsızlığı için savaşmakla birlikte, bu onun içinde bulunduğu tek büyük sivil haklar mücadelesi değildi. Birinci Dünya Savaşı’ndan önce, 20 yıl boyunca Güney Afrika’ya Kızılderililere karşı ırkçı ayrımcılığa karşı çıktı.

1947’de Hindistan’ın bağımsızlığını takiben, Gandhi; Bengal’deki Hindu-Müslüman çatışmasına arabuluculuk girişiminde bulundu, ancak suikasta uğradı. 1948’de bir Hindu fanatiği olan Nathuram Godse tarafından öldürüldü.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Biyolojik Kalıtım Nedir? Kalıtımsal Özellik Ne Demek?

Biyolojik kalıtım, geniş bir fiziksel kalıtım olarak tanımlanır. Kalıtım, ya da biyolojik anlamda kalıtım, göz rengi, burun ve ağız şekli,...

Kapat