Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaTeknolojiNetflix İnternet Kotasından Ne Kadar Veri Harcıyor?

Netflix İnternet Kotasından Ne Kadar Veri Harcıyor?

Netflix Film, Dizi İzlemek Ne Kadar İnternet Harcar?

Netflix, binlerce lisanslı dizi film ve belgesel içerirken sürekli olarak içerik sayısını arttırarak, ülkemizde her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başarıyor. İnternet bağlantınızın olduğu her yerde herhangi bir elektronik cihazınızdan hesabınıza giriş yaparak istediğiniz içeriği izleyebilirsiniz.

Uygulamanın sunduğu bu kolaylığın yanında kullanıcıların asıl merak konusu online içerik izleme esnasında ne kadar veri harcandığı. Netflix, kullanıcılarına internet kotalarını kontrol altında tutma imkanı sunuyor. Günlük kullanım miktarınızı sınırlamak yerine uygulamanın kullandığı veri miktarını azaltabilirsiniz.

Netflix Yayın Kalitesini Düşürerek Tasarruf

Hangi içeriği izlediğiniz, ne kadar süre izlediğiniz ve internet bağlantınızın kalitesi Netflix veri kullanımını etkiliyor. İnternet bağlantınızın kalitesi ne kadar yüksekse Netflix yayın kalitesini o kadar yüksek ayarlar ve veri kullanımı o kadar yükselir. Ayarlarınızı kişiselleştirmeden Netflix’in ne kadar kotanızdan internet harcadığını öngörmek mümkün olmuyor.

Netflix 4 farklı yayın kalitesi sunarak kullanıcısına seçme hakkı tanıyor. Düşük kalite saatte ortalama 0.3 GB, orta kalite (SD) saate ortalama 0.7 GB, yüksek kalite (HD) saatte ortalama 3 GB, çok yüksek (Ultra HD) saatte ortalama 6 GB veri harcamanıza sebep oluyor. Yayın kalitesini HD yerine SD seçerek veri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Netflix Kotamdan Ne Kadar Veri Harcıyor?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, harcanan veri miktarı tamamen kullanıcının tercihlerine ve bilinç düzeyine göre değişiyor. Yine de örneklemek gerekirse, günde ortalama 1 saat Netflix kullanan kişi, yayın kalitesini HD seçerse günde 3 GB internetten ayda 90 GB gibi yüksek bir miktar tüketim sağlıyor. Netflix verilerine göre kullanıcılar günlük yaklaşık 2 saatini Netflix kullanarak geçiriyor. Bu veri dikkate alındığında HD seçeneğiyle Netflix kullanan tek bir kişinin günlük tüketimi 180 GB’ı buluyor. Aynı kişi kalite tercihini SD olarak kullandığında günlük 2 saatten 1.4 GB, ayda 42 GB internetini Netflix için harcıyor.

Netflix Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Sizde uygulama ayarlarınızda bulunan video kalite ayarlarınızı düzenleyerek kullanım miktarınızı ayarlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kalite ayarına göre veri kullanımınızı hesaplayarak kontrol altında tutabilir, gerektiğinde daha düşük ayarda video izleyerek veri kullanım miktarınızı azaltabilirsiniz.

Bilgisayarda netflix 4k izlemek adlı makalemizi de gözden geçirebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR