Pazartesi, Eylül 5, 2022
Ana SayfaBilgisayarVGA Kablosunun Dişleri Nasıl Temizlenir?

VGA Kablosunun Dişleri Nasıl Temizlenir?

VGA Kablosu Nedir? 

Video Grafik Dizisi bağlayıcısı, yani VGA, bir bilgisayar kasasından aldığı görüntü bilgisini monitöre taşıyan veya taşınmasını sağlayan aracı bir konektördür. VGA kablosunda genelde 15 pin bulunur ve bu kablo, monitöre veya görüntü taşınması istenilen cihaza bağlanır. Pinlerden herhangi birinin yamulması, kırılması veya zedelenmesi durumunda veri kaybı ve görüntü bozuklukları yaşanabilir. Bu nedenle çok sık temizlenme gereği olmasa da, bu pinlerin temizliğine önem göstermek gerekir.

VGA Kablosu Ne İşe Yarar?

Vga kablosu bilgisayar kasasından monitöre görüntü aktarımını sağlar.

Islak Mendil Yardımıyla Temizleme

Bir parça ıslak mendilin ucunu sivrileştirip VGA kablosu dişlilerinin arasında nazikçe gezdirip silmek işe yarayabilir. Islak mendil veya ince bir bez yardımıyla dişlilerin arasındaki tozlar alındığı zaman, görüntü, iletilmek istenilen cihaza kesinti yaşanmadan iletilebilir. Islak mendil ile dişlerin arası silindikten sonra kuru bir peçete yardımı ile kurulamak faydalı bir seçim olacaktır. 

Kurumayan yerler kalır ise, kuruyana kadar cihazdan uzak tutulmalıdır. VGA kablosunun dişleri çabuk kırılıp yamulacağından bir yılda veya iki yılda bir temizlemek daha iyi bir seçim olacaktır. Sık temizlenmeye kalkarsa kablo deforme olabilir ve artık işlevini yerine getiremeyebilir.

Kulak Temizleme Çubuğu Yardımıyla Temizleme

Kulak temizleme çubuğunun bir ucunu abartıya kaçmadan ıslatıp, VGA kablosunun dişleri arasında gezdirip temizleyebilirsiniz. Bu yöntemde kulak temizleme çubuğunun pamuğu dişlere takılıp onları yamultabilir veya deforme edebilir. Bu noktaya dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca eğer fazla ıslatıldıysa, temizledikten sonra bir peçete yardımıyla kurutulmalıdır. Islak halde monitöre veya bir cihaza bağlanırsa elektrik akımında sorun çıkabilir.

VGA Kablosunun Dişleri Yamulursa Ne Olur?

VGA kablosu ile görüntü iletimi dişler ile yapıldığı için, en ufak deforme olma bile görüntü iletimi kalitesinde bozulmalar meydana getirecektir. Bu bozulmalar ekrandaki karıncalanmalar, görüntünün gidip gelmesi veya bazı piksellerde görüntü olmaması gibi durumlar ile anlaşılabilir. Bunların önüne geçmek için sadece temizlikte dikkat etmek yeterli olmaz. VGA kablosunu girişe oturtmaya çalışırken dikkat edilmeli, pinleri çok zorlamamalı ve onları bükülecek bir duruma sokulmamaları gerekmektedir. Dişlerde bükülme, kopma gibi sorunlar olduğunda, yeni bir kablo alınması iyi bir çözüm olabilir.

BENZER İÇERİKLER

3 YORUMLAR

  1. Sıkça karşılaştığım bir sorun idi . Ve artık işlevini yitirmeye yüz tutmuş vga kablolarını çöpe atıp yenisi alma durumu söz konusu oluyordu. Fakat bugün Vga kablosunun dişleri nasıl temizlenir adlı makalenizi okuduktan hemen sonra anlatmış olduğunuz şekilde temizledim . Teşekkürler ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR