Pazartesi, Eylül 5, 2022
Ana SayfaWebTipografi Nedir? Önemli Midir?

Tipografi Nedir? Önemli Midir?

İnsanlar, ilk var oldukları çağlardan bu zamana kadar görselliğe önem vermeyi ihmal etmemişlerdir. Görsellik, her alanda ve her koşulda ön planda olmayı başarmıştır. Zaman içerisinde görsellik, yazım alanına da yayılmış ve yazıyı da bir görsellik unsuru haline getiren tipografinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Tipografi Nedir?

 Aslında “Tipografi nedir?” sorusuna verilebilecek birden fazla cevap ve tanım vardır ancak en genel tanımı ile tipografi, harf ve semboller aracılığı ile görsel bir görünüm kazanma sanatıdır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere tipografinin alanına giren iki temel unsur vardır ki bunlar harf ve sembollerdir. Tipografi, harf sembollerin daha sanatsal bir şekilde yazılarak bulunduğu yere bir görsellik kazandırmasıdır. Bu hususta tipografi oldukça önemlidir.

Tipografi Neden Önemlidir?

 Tipografinin önemi üzerine konuşulması gerekirse, tipografiyi önemli kılan unsurlar aşağıda verildiği gibidir:

  1. Tipografi, yazıya farklı bir renk, boyut ve şekil kazandırılmasını sağlamaktadır. Bu da, yazıyı içerisinde bulunduğu metnin vermek istediği duyguyu desteklemek için kullanılabilmektedir. Yani tipografi ile yazı, vermek istediği duyguya uygun bir hale getirilebilmektedir.
  2. Tipografi ile yazının farklı renk ve şekillerde yazılması, dümdüz ve tek renk yazılmış bir metne oranla ilk metnin daha fazla okunabilmesini sağlayacaktır. Yani tipografi, yazıya vermiş olduğu renk ve şekil ile yazının okunurluğunu arttırabilmektedir.
  3. Tasarım yapılırken de düz ve görsellikten uzak bir yazı yerine kişiselleştirilmiş bir yazı kullanmak oldukça önemlidir.

Tasarım Yapılırken Tipografi

 Tipografi, zaten başlı başına bir tasarımdır. Çünkü yazıların istenilen şekil renk ve boyutlarda tasarımını sağlamaktadır. Buna ek diğer tasarımlara desteği de oldukça fazladır. Tasarımda tipografi kullanılması, tasarımı desteklemekle kalmayıp bir de üstüne tamamlamaktadır. Çünkü baştan başa tasarlanmış, her detayı düşünülmüş bir afişte örneğin tipografiye başvurulmaması, tasarımda sürekli olarak “eksik” bir görünüm yaratacaktır. 

 Tipografi, kitap, dergi ya da ansiklopedi tasarımlarında da kullanılmaktadır. Dikkat eden mutlaka vardır ki, uzun ve bir nevi “sıkıcı” duran ansiklopedi yazılarında başlık ya da alıntı yapılmış cümle farklı bir boyut, punto ya da renk ile yazılır ki, okur buraları görerek nefes alabileceği yerlerin bilincinde olsun.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR