Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaBilgisayarBilgisayar Açılışını ve Kullanımını Hızlandırma

Bilgisayar Açılışını ve Kullanımını Hızlandırma

Öncelikle windows 10 açılış hızlandırma ve açılış süresini kısaltma konularını ele alacağız. Yeni aldığınız bilgisayar dahi donanımsal olarak yüksek olmasına rağmen kısa bir süre kullandıktan sonra hız konusunda can sıkabilir. Yani bir bilgisayarın hız konusu direkt olarak donanıma bağlı gerçekleşmez. Tabi ki iyi bir donanım ile daha hızlı verim almanız mümkün ancak aşağıda sayacağımız maddelere dikkat etmemeniz halinde en iyi bilgisayar dahi atari zamanlarında ki bilgisayara dönüşebilir.

Gereksiz Yazılımları Kaldırın

Bilgisayar hızlandırma konusunda ilk işiniz Windows işletim sisteminin bize sunduğu o muazzam “Program Ekle ve Kaldır” işlevini kullanmak. Bazıları ne yüklüyorum ki sanki neyi temizliyim dese de defalarca söylenmesine rağmen en büyük yapılan hatalar bundan kaynaklanmakta. Örneğin A isimli programı yüklerken standart ileri, ileri, ileri… şeklinde kurulumu yaparken farında olmadan B, C, D gibi yüklediğiniz yazılımdan tamamen alakasız kurulumlar yapıyorsunuz. Bu hatayı en iyi bilgisayarı ben kullanılıyorum diyen kişi dahi yapmakta. Siz bilinçli kullanıcı olduğunuzu düşünseniz de yine de ara sıra program ekle kaldır bölümünü kontrol edin.

Sistemi Gereksiz Yoran Yazılımlar

İşletim sistemi hızlandırma için uğraşırken sizin fark etmediğiniz arkada çalışan birçok yazılım bulunmakta. Size lazım olan ama arka planda çalışmasını gerektirmeyen yazılımları yine Windows’un kendi içerisinde barındığı “Kaynak İzleyicisi” ile ayırt ederek devre dışı bırakmanız işletişi hızlandırmakta işlemciyi rahatlatacaktır.

Bilgisayarım Daha Hızlı Nasıl Açılır?

Sistem açılışı sırasında Windows kullanımı için gerekli yazılımlar haricinde yüklediğiniz ekstra programların direkt açılış sırasında başlaması işleyişi yavaşlatmaktadır. Skype, Teamviewer gibi birçok program gerekli ama açılış sırasında bilgisayarı yormayı gerektirmeyecek yazılımlardır. Bununla alakalı ayarlamaları da Windows tuşuna bastıktan sonra “Sistem Yapılandırması” yazıp, giriş yapıp düzenlemeleri gerçekleştirmeniz mümkün.

Hızlı Açılış İçin SSD Kullanımı Şart

Evet ssd kullanmazsanız bilgisayarınız yeterince hızlı açılmaz. SSD ye kurulu windows un açılması 3-4 saniye sürmektedir. Sizler için araştırdığımız en iyi ssd markaları konumuzuda inceleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Yazdıklarınıza katılıyorum. Ek olarak ise masaüstünü saçma sapan dosyalar, resimler ya da oyunlarla doldurmamak gerekiyor. Masaüstünde klasör açıp içine koyabilirsiniz. Hızı çok etkiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR