Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiBalon Balığı Nedir, Balon Balığı Zararları Neler?

Balon Balığı Nedir, Balon Balığı Zararları Neler?

Balon balığı özellikle son yıllarda Türkiye’nin kıyı şeritlerinde görüldüğü için gündeme gelmektedir. İstilacı bir tür olduğu için yaşam alanındaki diğer balıkları yok etmektedir. Bu durum da balon balığını tehlikeli bir tür haline getirmektedir.

Balon Balığı Nedir?

Balon balığı bilimsel adı Lagocephalus Sceleratustur. Adını tehlike anında şişmesi ve dikenleriyle de ölümcül yararlar açmasından almaktadır. Balon balığı şiştiği zaman normal boyutunun 6 katına kadar büyüyebilmektedir. Karınlarını ani şekilde su ile doldurarak şişen bu balıklar, şişkin hallerinde kurbağa gibi sesler de çıkarmamaktadır. Bu yüzden bazı bölgelerde kurbağa balığı olarak da bilinmektedir. Derileri pulsuz ve sert olan balon balıklarında iğne de bulunmasına rağmen bazı türleri iğnesiz de olabilmektedir.

Balon Balığı Zararları Neler?

Balon balığı zararları açısından ekosistemi tehdit edecek özellikler taşır. Öncelikle istilacı bir tür olduğu için bulunduğu bölgelerde başa canlıların yaşamasına risk teşkil eder ve onları öldürerek bölgesinden uzaklaştırır. Bu da diğer canlı türlerinin denizlerden kaybolmasına yol açar.

Bir diğer balon balığının zararı zehri ile kendisini gösterir. Balon balığı zehirli mi sorusuna uzmanlar olumlu yanıt vermektedir ve zehrinin 2 miligramı bile bir insanı öldürmeye yetebilir. Balon balığı çok çeşitli zehirler salgılar ve her bir zehrin farklı etkileri vardır.

Karaciğerlerinde salgıladığı zehir hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Ayrıca TTX zehri de taşıyan balon balıkları yine önemli yaralanmalara yol açabilir.

Balon balıkları etçil balıklardır ve dişleri son derece keskindir. Bu bakımdan ele alınmaya çalışıldığında dişleri ile yetişkin bir insanın parmağını koparacak kadar baskı uygulayabilir. Özellikle balon balıkları metal, teneke, bakır gibi parçaları bile parçalayacak diş yapısına sahiptir. Bu yüzden balon balıkları ile temastan kaçınılmalıdır.

Balon balıkları, yaşadıkları bölgede balık popülasyonunu düşürdükleri gibi avlanan balıkçıların ağlarını da kemirerek zarar vermektedir.

Balon balığı yenilebilen bir balık türü olmasına rağmen temizliği ve pişirilmesi için son derece dikkatli olunmalıdır. Aksi halde balon balığını yemek zehrinden etkilenmeye yol açacağı için çok tavsiye edilmemektedir. Balon balıkları aynı zamanda çok hızlı üremeye sahiptir ve bir bölgeyi tamamen ele geçirebilirler.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR