Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaKadınsıPolikistik Over Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda kadınlarda görülme oranı bir hayli yükselen kısaca PKOS olarak da bilinen polikistik over sendromu, hem doğurganlığa zararı bulunması hem de başka hastalıklara sebebiyet vermesi sebebiyle dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Özellikle de genç yaştaki kadınlarda daha çok görülen bu hastalık tedavi edilmezse kısırlığa sebebiyet verebilecek türden bir rahatsızlıktır. Kısırlığın dışında yüksek tansiyon rahatsızlığı, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara da dolaylı yoldan sebebiyet vermektedir.

Polikistik over sendromu nedir?

Özellikle de daha genç kadınlarda görülme olasılığı çok sık olan polikistik over sendromunda yumurtalıklar etrafında birden fazla şekilde ortaya çıkan ve boyutları değişen kistler oluşur. Bu kistler zaman geçtikçe problemleri de beraberinde getirir. Örneğin regl düzensizliği başta olmak üzere regl öncesinde meydana gelen ani kilo artışı, vücutta tüylenmenin artışı ve akne hastalığı gibi rahatsızlıklar bunlardan bazılarıdır.

Regl düzensizliği sıklıkla baş gösterdiği için doğurganlık oranı da zamanla düşecek ve en sonunda kısırlığa sebep olacaktır. Mutlaka tedavi yöntemleri araştırılması gereken bir hastalık olan polikistik over sendromunda yaşanan bu değişimler esnasında psikolojik bozukluklar da hastalığa eklenmektedir. Örneğine kendini beğenmeme, değersizlik duygusu, depresyon gibi hastalıkların da oluşumu kişinin günlük yaşamını aşırı derecede olumsuz etkiler.

Uzun süreler sonucunda herhangi bir müdahale edilmezse çeşitli damar hastalıkları, şeker hastalığı, farlı türleri olan kaygı bozuklukları, yüksek tansiyon, bazı organlarda yağlanmalar gibi birçok hastalığa dolaylı yoldan etki eder.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Birçok farklı hastalığa da sebep olabilen polikistik over sendromun farklı alanlarda birçok belirtisi bulunur. Bu belirtiler fiziksel olabileceği gibi ruhsal da olabilmektedir. Her kadında belirtiler farklılık göstermektedir. Bazı kadınlarda daha çok fiziksel belirtiler gözlemlenirken bazılarında ise fiziksel belirtilere ek olarak psikolojik belirtiler de eşlik eder. En çok hastaya şikayet veren durum ise hastalığın hem fiziksel hem de psikolojik belirtilerinin olması durumudur.

Belirtilerinden bazılarını açıklayacak olursak:

  • En sık rastlanan belirtisi regl düzensizliğidir. Bu düzensizlik doğurganlık oranını düşürdüğü gibi tedavi edilmezse kısırlığa varabilecek problemler oluşturabilir.
  • Regl öncesi meydana gelen ancak daha sonra geçen ani kilo artışları.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelebilecek tüylenmeler.
  • Kanamaların çoğalması.
  • Kısırlık.
  • Akne hastalığının oluşması.
  • Özellikle regl öncesinde meydana gelen göğüslerde hassasiyet ve ağrı.
  • Saçta çeşitli dönemlerde meydana gelen standart üstü dökülmeler.
  • Ciltte oluşan lekeler.

Yukarıdaki tüm belirttiler her kadında oluşmaz. Bu hastalığın her kadında oluşan ve en çok görülen belirtisi ise âdet düzensizliği olarak bilinir. Âdet düzensizliğinin sürekli olarak tekrarlanması durumunda bir doktordan randevu almak en doğru hareket olacaktır. Hastalık önemli olduğu için kesinlikle geciktirilmemesi gerekir. Erken teşhis ve tanı çok önemlidir çünkü hastalık ilerlediği zaman üstünden gelinemez bazı kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR