Zarif Bilgiler

Asgari Ücretli Kişiler Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Asgari Ücretli Kişiler Ev Kredisi Çekebilir Mi?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Eğer bankalar arasında kara listede değilseniz ve kredi notunuzda kredi çekmeye yetiyorsa tabi ki konut kredisi alabilirsiniz. Ev kredisi alabilmeniz için belli bir gelirinizin olduğuna dahil belgeniz ve sigortanızın olması gerekmektedir.

Asgari Ücretli Kişiler Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Alacağınız eve karar verdikten sonra bankaya ev kredisi için başvurduğunuzda banka size bir eksper atayarak alacağınız evin fiyatına bakarak değer biçer. Biçilen ev fiyatının %75 oranında size kredi verilir. Geriye kalan ücreti ise sizin nakit ödemeniz gerekmektedir. Ülkemizde yaşam kalitesi oldukça pahalı olduğu için asgari ücretle ev geçindiren bir insanın belli bir birikimi olmadan yeni ev alması oldukça zor olur. Asgari ücret ile geçinen insanlara yardım etmek amacıyla birçok bankanın vade süreleri uzatılmıştır.

Ev kredisini size verdiği andan itibaren banka aldığınız evi ipotek altına alır. Size verilen süre içerisinde ödemelerinizi düzenli olarak yapıp borcunuzu bitirdiğiniz an evinizin üzerindeki ipoteği kaldırır. Ancak size verdiği süre içerisinde borcunuzu ödeyemezseniz eğer o zamana kadar ödediğiniz bütün taksitleri hesabınıza yatırıp evinizi satışa çıkarır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için gelir ve gider durumunuzun kredi ödemeye yetip yetmeyeceğine karar verip daha ev kredisi çekmek için başvuru yapmanız daha doğru bir hareket olur. Bazı durumlarda banka sizden kredi verirken kefil getirmenizi isteyebilir. Bu durumda kredi çekmeden kefiliniz olacak kişileri belirlemeniz gerekmektedir. Her bankanın kredi faiz oranı farklı olabileceğinden sizin bütçenize uygun olan bankayı bulup o bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Kredi oranınız ne kadar yüksek ise kredi çıkma olasılığı o kadar düşüktür. Sizin maddi durumunuz göz önüne alınarak krediyi ödeyemeyeceğinizi düşündükleri taktirde sizden ek gelir belgesi istenir. Ek gelir kredisi belgeniz bulunmuyorsa eğer maalesef kredi size verilmez. Banka size ev kredisi vermeyi kabul etti ise ödeme planlarınızı yaparken gelir gider durumunuzu göz önüne alarak size en uygun şekilde olan taksitlendirme seçeneğini seçin. Asgari ücretle çalışan kişiler konut kredisi aldıklarında maaşlarının yarısı kadar bankaya aylık asgari ödeme tutarlarını ödemek zorundadırlar. Bu demek oluyor ki asgari ücretle geçinen bir kişi bankalardan ev kredisi alabilmektedir.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramazan dedi ki:

    Uzun zamandır bu konu hakkında kafa yoruyordum yazınız benim için gayet aydınlatıcı oldu çok teşekkür ederim.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni İşe Giren Biri Kredi Çekebilir Mi?

Bir takipçimiz, "1 aydır çalışıyorum kredi alabilir miyim" diye sordu, biz de bu yazıda bu sorunu cevaplamak üzere bir yazı...

Kapat