Pazartesi, Eylül 5, 2022
Ana SayfaGenelAkıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev sistemlerinin yaygınlaşması, bizim ve aile bireylerimizin rahatlığı ve güvenliği açısından çok önemli bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Akıllı ev sistemleri sayesinde, evimizin bütün odalarında sadece tek bir tuş ile hâkimiyet kurmamız mümkün olmaktadır. Her odanın aydınlatması, panjur açıp kapama işlemleri ve odaların sıcaklık derecelerini sadece tek bir tuş ile halledebiliyorsunuz. Sizi birçok zahmetten kurtaracak olan böyle bir rahatlığı evinde kullanmayı kim istemez ki?

İster evinizde olun, ister işyerinizde, isterseniz arkadaşlarınızla gezmelerde olun. Akıllı ev sistemleriyle, telefonunuzdan tek bir tuşa basarak, evinizi istediğiniz gibi yönetme şansına sahip oluyorsunuz. Bu sayede, evlerinizin güvenliğini, konforunu ve enerji birimlerini kontrol edebilme gibi özelliklere de uzaktan erişebiliyorsunuz. Garaj kapısını açıp kapatan sistemler, alarm sistemleri, kahve makinesi zamanlayıcı gibi sistemler, akıllı ev sistemlerinin basit örnekleri arasında yer alıyor.

Akıllı Ev Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Bununla birlikte, ev otomasyonu ve akıllı evlerden bahsederken, yetenek ve örnekler daha ileri seviyelere gidebiliyor. Ayrı ayrı çalışan cihazlar yerine, akıllı bir ev, bir ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından kontrol edilen birden fazla ağ sistemini birleştirir. Bu ana otomasyon denetleyicisi akıllı ev sisteminin kurucusu gibidir ve ev içerisindeki tüm aygıtlardan verileri alır, komutlar verir ve her şeyi kontrol eder. Bu denetleyiciler genellikle çeşitli olaylara dayanan tek veya çoklu eylemleri üretmelerine olanak tanıyan, karmaşık bir yazılım çalıştırır.  Bu olaylar birçok biçimde olabilir. Ancak esas olarak sadece iki kategoriye ayrılabilir; zaman ayarlı ve tetikleyici olaylar olarak ayırmak mümkündür.

Zaman ayarlı olaylar, ev sahibinin istediği zamanlarda veya evin bulunduğu coğrafi konuma göre değişen gün işi zamanlarına göre yapılmasını istenen zamanlardır. Bu özellik sayesinde ev, her gün belirlenen saatlerde belirlenen o saatlere özgü işlemleri gerçekleştirmektedir.

Tetikleyici olaylar ise, ev otomasyon sisteminin çalışmasını tetikleyen durumlardır. Bir butona basılması, bir kapının açılması, bir hareketin algılanması ve bir sensörden gelen uyarı gibi durumlar, tetikleyici olaylar grubunda yer almaktadır.

Gördüğünüz üzere akıllı ev sistemleriyle, evinizi her yerden kontrol etmeniz ve yönetmeniz işte bu kadar kolay.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR