Perşembe, Eylül 8, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaYeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Bu makalemiz içerisinde siz değerli takipçilerimiz için yeni doğan çocuk parası nasıl alınır? Bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapıp sunalım istedik. Makalemizin detaylarında ne kadar alacağınız, ödeme şekli nasıl ve nereye başvurmanız gerekiyor ayrıntılar sunulmuştur. İlk olarak çocuk parası nedir? Bunu açıklayarak başlayalım.

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Yeni doğan çocuk parası devletin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde ailelere sunmuş olduğu bir çeşit yardım modelidir. Bu hizmet 2015 yılında uygulamaya başlanmış ve bu ödeme her çocuk için bir kereye mahsustur. Bu konuda yanlış anlaşılan bir bilgide vardır bunun altını çizelim. Çocuk parası yardımı sürekli olarak verilen bir ücret değildir. Bu ödemeden faydalanabilmek için adından da anlaşılacağı gibi mutlaka çocuğunuzun yeni doğmuş olması gerekiyor. Yani 2015 yılından önce doğan çocuk ya da çocuklarınız için bu parayı almanız söz konusu değildir. Uygulama ancak başlangıç tarihini esas almaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Çocuk parası ödemeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlatmış ve uygulamaya almış olduğu bir projedir. Aslına bakarsanız da başarılı sonuçlar oluşturduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sistem düzenli bir şekilde işlemekte. Ancak bu haktan yararlanmak için başvurunuzu Bakanlığa değil onun yetkilendirmiş olduğu kurumlara yapmanız gerekiyor. Yetkili olan kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’dir. Başvuru işlemini yaparken ise doğumun gerçekleştirildiği hastaneden size doğum raporu verilecektir. Bu raporla birlikte internet üzerinden alacağınız bir formu doldurarak ya da şahsen kuruma giderek başvuru yapmanız yeterli. Başvuru anne ya da baba tarafından yapılması gerekiyor. Ancak annenin bu dönemde pek bu işlerle uğraşamayacak durumda olduğunu düşünürseniz babaların yaptığını söyleyebiliriz.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar Ödeniyor?

Çocuk parası yardımında ödeme miktarı çocuğun sayısına göre farklılık göstermektedir. Yani tek bir çocuğunuz varsa 3. Çocuklu bir aileden daha aza alacaksınız demektir. 2018 yılı itibariyle belirlenmiş olan bu rakamlara baktığımız zaman aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

  • İlk Çocuk için 300 TL
  • İkinci Çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve Sonraki Her Çocuk için 600 TL

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar da bu sıralamaya dahil edilecektir.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Allah’ım kısmet ederse 4 ay sonra bir çocuğum olacak. Yeni doğan çocuk parası için başvurmak istiyorum fakat ne gibi evraklar isteniyor? Bir de tam olarak nereye başvurmamız lazım. Geri dönüş yaparsanız memnun olurum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR