Zarif Bilgiler

VPS Hosting Nedir? Faydaları ve Dezavantajları

02.10.2018
59
VPS Hosting Nedir? Faydaları ve Dezavantajları
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Web sitesi barındırma söz konusu olduğunda, VPS barındırma dahil olmak üzere birkaç farklı seçenek vardır. Her sunucu tipinin kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. İşiniz olmadıkça, hepsinin ne yaptığını öğrenmek zor olabilir. Bu yazımızda VPS’nin ne olduğu hakkında bilgi verdikten sonra, VPS yararları ve normal paylaşımlı hosting ile VPS arasındaki farkları ele alacağız.

 

VPS Nedir? Ne İşe Yarar?

VPS, “sanal özel sunucu” anlamına gelir. Fiziksel olarak sunucuya sahip olmadan, o sunucunun bütün özelliklerini kullanabildiğiniz bir hizmet türüdür. Örnek olarak, bir bilgisayarda/sunucuda her bir VPS; kendi dosyalarını, veritabanlarını ve ayarlarını barındırır ve özel bir sunucu gibi çalışır. Bölmek için özel bir yazılım kullanarak, bir fiziksel sunucu düzinelerce hatta yüzlerce sanal sunucuya bölünebilir. Her sanal sunucu kendi işletim sistemini çalıştırabilir ve fiziksel sunucunun belleğinin ve depolama kaynaklarının belirli bir bölümünü tahsis eder.

VPS Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Geliştirilmiş güvenlik sağlıyor olması ilk faydasıdır. Yalıtılmış ortam nedeniyle, aynı sunucudaki diğer kişileri etkileyen şey sizi etkilememiş olacaktır. Başka bir deyişle, makinedeki sanal sunuculardan birine virüs bulaşmışsa, bu virüs size dokunmaz.

İkincil olarak, sınırsız özelleştirilebilirlik sağlar. VPS’yi, özel yazılımlar, özel uygulamalar veya posta sunucusu gibi ek hizmetler ile kendi gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Fiziksel sunucuyu başka birçok kullanıcıyla paylaştığınız için, yalnızca faturaların yalnızca bir kısmı için ödeme yapmanız gerekir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, rutin bakım, donanım yükseltmeleri ve yardımcı programların maliyetinden tasarruf etmeniz anlamına gelir.

Paylaşımlı Web Hosting ile VPS Farkı Nedir?

Paylaşımlı barındırma ve VPS barındırma arasında karıştırmak kolaydır. İlk bakışta, çok ortak noktaları var gibi görünüyor. Ancak her ikisi de diğer kullanıcılarla fiziksel bir makineyi paylaşmayı gerektirirken, benzerliklerin bittiği yer burasıdır.

#Web Hosting

Paylaşımlı web hosting bir daireye benzer. Bir kaç ev arkadaşınız var. Hepinizin aynı alanı paylaşması ve kaynakları bölmeniz gerekiyor. Örnekteki gibi web hostingde de kaynaklar sınırlıdır ve herhangi bir site adil kullanım hakkından daha fazlasını kullanıyorsa, diğer herkesi etkiler. Yine de, birçok iş kullanıcısı, yönetilmesi kolay ve uygun maliyetli olduğu için paylaşımlı barınmayı tercih ediyor.

#VPS

Yukarıdaki örneği kullanarak, VPS barındırma bir apartman dairesinde yaşamak gibidir. Herkes aynı genel binayı paylaşır, ancak kendi alanınız vardır. İsterseniz dekore edebilirsiniz ve ana kaynaklarınızı, yemeğinizi paylaşmak zorunda değilsiniz.

Aynı şekilde, VPS hizmeti ile de aynı sunucuyu paylaşan birçok kullanıcı vardır, ancak her kullanıcının kendi belirlenmiş ortamı vardır. Kullandığınız enerji/bölüm/kısım/trafik başkasını etkilemeyecek ve onların kullanımı da sizi etkilemeyecektir. Bir kullanıcıdan kaynaklı olarak bir virüs saldırısı olursa, sizin sitenize bulaşmaz. İstediğiniz zaman özel yazılım veya uygulama ekleyebilirsiniz.

Son Olarak

VPS hosting, basit, güvenilir ve hızlıdır. Siz, işiniz veya müşterileriniz için maksimum performans sunar ve sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Yanlış Uygulamalar

Kocakarı ilaçlarından antibiyotik kullanımına kadar birçok çözüm aranan çocuklarda ateşlenme konusunda yanlış uygulamalar zarar veriliyor. Çocukların ateşini düşürürken yapılan hatalar...

Kapat