Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaGenelSandviç Panellerin Avantajları

Sandviç Panellerin Avantajları

Sandviç Panel Nedir?

Sandviç panel, iki katmanlı galvaniz sac ya da alüminyum levhadan oluşan kompozit çatı malzemesidir. Cephe kaplamak için de kullanılabilen bu malzeme sac ve levha aralarına poliüretan enjeksiyon yapılarak imal edilmektedir. Uygulama alanı oldukça geniş olan sandviç panel, çok sayıda avantajıyla da sıkça kullanılmaktadır.

Sandviç Panelin Kullanım Alanları

Sandviç panel geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Bu kullanım alanlarında ilk sırayı sanayi ve sanat yapıları oluşturmaktadır. Buna göre aşağıda listelenen yapılar sandviç panelin fazlaca tercih edildiği alanlardır.

-Fabrika
-Stadyum
-Alışveriş merkezleri
-Yüzme Havuzları
-Prefabrik Yapılar
-Enerji Santralleri

Sandviç panel hem dayanıklı hem de nispeten ekonomik bir malzemedir. Bu sebeple ürünün kullanım miktarı da günden güne artış göstermektedir. Sandviç panelin kullanıldığı en yeni alanlar ise; şantiye binaları, silolar ve konut projeleridir.

Sandviç Panelin Avantajları

Sandviç panel kullanımının başlıca avantajları; hızlı ve kolay montaj, güçlü ısı yalıtımı ve ekonomidir. Sandviç paneller kullanılacağı tesis özelliklerine göre önceden üretilmektedir. Bu sebeple de uygulamaya hazır halde getirilmektedir. Panellerin montajı hazırda bulunan birleşme noktalarına uygun olarak kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Ayrıca müşteriye istediği yalıtım biçimi ve rengi seçmesi imkanları da sunulmaktadır.

Paneller; soğuk havada ısınmak, yazın havada serinlemek için ısı yalıtım işlevi görmektedir. Sandviç paneller içerisinde bulunan; EPS, PUR ve mineral yünler sayesinde ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra ısı yalıtımı sayesinde oluşabilecek küf ve nem gibi problemlerin de önüne geçilebilmektedir.
Paneller kullanım alanına hazır biçimde getirildiği için montaj süresinden tasarruf sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca her bir panel sökülüp tekrar kullanılma özelliğine sahiptir. Hem hızlı hem de tekrar kullanılabilen bir malzeme olmasıyla sandviç panel oldukça ekonomik kabul edilmektedir.

Sandviç Panelin Diğer Avantajları

Sandviç panel kullanımı; montaj, yalıtım ve ekonomi dışında görünmeyen birçok avantaja sahiptir. Buna göre; yangın direnci, estetik görüntü, su sızdırmazlığı ve gürültü önleme diğer sandviç panel avantajları arasındadır. Paneller özellikle yağışlı dönemlerde kendiliğinden su yalıtımı yapmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan yün mineral sayesinde de dışarıdan ses girişi engellenmektedir. Buna karşılık yangın direnci için malzeme alımında uygun bir ürün seçilmesi gerekmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR