Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaSağlıkKuşburnu Nedir, Kuşburnu Faydaları Neler?

Kuşburnu Nedir, Kuşburnu Faydaları Neler?

Kuşburnu sağladığı faydalar ile vücuda oldukça yararı olan bir meyvedir. Taze ve kuru olarak tüketilebilen, özellikle çay olarak tercih edilen kuşburnun faydaları farklı alanlarda kendisini göstermektedir.

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu tanımı itibariyle gülgiller familyasına ait olan ve yabani gül olarak da bilinen bitkinin meyvelerine denilmektedir. Söz konusu bitkinin boyu ortalama 1 ilâ 3 metre arasında olmaktadır. Dalları ve gövdesinde ise güldeki gibi dikenler vardır. Kuşburnu meyveleri eylül ve ekim aylarında oluşmaktadır. Meyveler küçük boyuta sahip olan yuvarlak yapıdadır. Kuşburnunun anavatanı da Türkiye’dir. Sağlığa olan yararları bakımından ise tüm dünya geneline yayılmış ve dünya tarafından bilinen bir meyvedir.

Kuşburnunun Faydaları Neler?

Kuşburnunun faydaları vücut açısından oldukça fazladır. Yüksek oranda antioksidan içerdiği gibi vitamin açısından da zengindir. Kuşburnu yararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde C ve E vitamini, karotenoidler gibi antioksidanları barındırır. Bu özelliği sayesinde de serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve oksidatif stresin azalmasına yol açar. Özellikle oksidatif stresin neden olduğu kanser ve çeşitli kronik hastalıklara karşı da doğal bir koruma sunmuş olur.
  • Yüksek antioksidan içeriğine bağlı kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sunmaktadır. C vitamini içeriğinin yüksek olması yüzünden damar yapısının korunması ve bu sayede de damar sertliği gibi rahatsızlıklara karşı da koruma sağlamaya etkili olmaktadır. Kan basıncını düşürmek, LDL seviyelerini azaltmak gibi faydaları da içermektedir.
  • Kuşburnunun insülin duyarlılığını arttırıyor olması da kan şekeri regülasyonunu desteklemesine yol açmaktadır. Bu kapsamda da insülin direnci görülmekte olan hastalarda Tip 2 diyabet hastalığının gelişimini önlemek, mevcut diyabet hastalarında da kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli olmaya yardımcı olmaktadır. C, A ve E vitaminleri açısından zengin olması yüzünden vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede mikroplara karşı da daha dirençli olmayı mümkün kılar.

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu tüketmek için genelde en pratik yöntem çayını içmektedir. Kuru halde olan kuşburnun kaynar suda demletilmesi sonucunda çayı tüketmeye hazır hale gelmektedir. Bu sayede kuşburnunun yararlarından faydalanabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR