Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaIota Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Iota Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda kısaca Iota Coin Nedir? Ne İşe Yarar? sorusunu yanıtlayacağız. IOTA, dijital ödemeler için bir çözüm sağlamak için inşa edilmiştir. IOTA, makinelerin, örneğin sensörler ve otomobillerin birbirleriyle işlem yapabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu özel senaryonun, işlemlerin anlık ve cansız olması ve temel mekanizmaların süresiz olarak ölçeklenmesi gerektiği ilkesi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu koşullar nedeniyle IOTA bir blok zincirinin üzerine kurulmamıştır. Bunun yerine, temel muhasebelerinin yapısı için bir DAG adı verilen bir sistemden faydalanılmıştır. DAG’de, bir işlem göndermek isteyen her düğümün önceki iki işlemi doğrulaması gerekir, bu yüzden madenciler dahil değildir. Yani iota madenciliği yoktur. 

IOTA Kimin Projesidir?

IOTA, 2015 yılında Anders Sønstebø, Serguei Popov, Sergey Ivancheglo ve Dominik Schiener tarafından oluşturulmuştur.  Bir proje olarak hayata geçirecekleri dönemde, 24 Kasım 2015 – 20 Aralık 2015 tarihleri ​​arasında 434 000 USD para toplamışlardır. Günümüzde IOTA vakfı bu projeyi yürütmektedir. Bazı bileşenler kamusal olarak saklandığından tamamen açık kaynak değildir.

Iota ve Kripto Para Farkı

Her ne kadar kripto para sayılsa da iota kripto para değildir. En önemli fark IOTA’nın bir blockchain yerine bir DAG sistemi kullanıyor olmasıdır. IOTA sistemi, bir milyon IOTA’lık parçalar halinde işlem görmektedir. Her bir milyon Iota bir MIOTA olarak adlandırılır. Nano ödemeler yapmak için IOTA-token kaynağı gereklidir.Bu sistem, kripto paraların aksine madenciler olmadan çalışır, katılan her düğüm, önceki iki işlemi ve yalnızca birkaç tam düğüm deposunu doğrular ve ağ içindeki hesapların bakiyelerini günceller. Katılan düğümlerin çoğu sensörler gibi küçük IoT cihazları olduğundan, çok fazla veri depolayamazlar, bu nedenle bu cihazlar yalnızca önceki iki işlemi onaylar ve ardından kendi işlemlerini ağa göndermelerine izin verilir. İşlemlerin tam bir geçmişi saklanmaz. Bir başka önemli fark, eşler arası işlemler yerine makine-makine bilgi aktarımını hedeflemiştir. Yani son zamanlarda popüler bir hale gelen “nesnelerin interneti” kavramının en iyi uygulandığı sistemlerden birisi IOTA’dır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR