Perşembe, Eylül 1, 2022
Ana SayfaHayata dairHayat Muhasebesi Nedir?

Hayat Muhasebesi Nedir?

Hayatın Muhasebesi Nedir?

 

Hayat muhasebesi yaşamımızı şekillendiren ve hayatımıza yön veren bir kavramdır. Hayat baştan başlamak üzere birikimlerle ilerleyen bir yaşayış şeklidir. Yaşadıklarımızı geriye almamız imkânsızdır. Hep bir sonraki günü planlayarak hareket ederiz bu durum Muhasebeyle ilişkilendirilmesi çok doğru olacaktır. Hayatımızda yaşadıklarımızın da muhasebe kavramı gibi hesap ve planları bulunmaktadır. Tabi ki arada keskin bir farktır. Bu fark Muhasebenin sadece parayı konu almasıdır. Hayat muhasebesinde ise paranın yerine geçen mutluluklar vardır. Hayatınızda ne kadar mutluysanız hayatınızdaki muhasebeyi o kadar doğru tutmuş olursunuz. Ama mutsuz ve sürekli olumsuza eğimli bir yaşayış sürdürüyorsanız bunun planını yapan ve durumun içerisinden çıkacak sizsiniz hayatınızdaki bazı şeyleri değiştirerek mevcut düzeninizden ve hayatınızdan daha mutlu bir yaşayış sürebilirsiniz. Bu makalemizde size bu konuları listeledik umarım hayatınıza da bu ilkeleri uygulayarak maddi ve manevi harcamalarınızı doğru şeylere ve kişilere yapmış olursunuz sırasıyla maddeler:

 

Muhasebedeki Dönen varlıkların hayatımızdaki yeri

Hayatımıza kısa dönemde girip kısa dönemde arkadaşlığımızı kaybeden insanlar bu hesapta işlenir. İhtiyaç ve gereksinmelerinizin bitmesi halinde bu insanlarla fazla görüşemezsiniz, bu insanlarla ihtiyacınız bir yıl gibi bir süre olacağı gibi daha kısa bir dönem de olabilir. Burada bilinmesi gereken buradaki insanların hayatınızda kalıp kalmaması gerektiğinin kararını siz değerli okuyucunun vermesi gerekmektedir. Bunun dışında bu hesap hayatımızda değişken duygu ve düşüncelerimizi ifade etmektedir. Bu iki kavramda gün içerisinde yüksek oranla değişmektedir. Size önemli tavsiyem insanlara verdiğiniz değeri olabildiğince standartlaştırmanız, bunu sağladığınızda hayatınıza giren insanların size daha yakın ve içten davrandığını görmüş olacaksınız.

 

Muhasebedeki Maddi duran varlıkların hayatımızdaki yeri

Maddi duran varlıklar hayatımızda uzun dönemli ilişki kurduğumuz eş dost ve sevgililerimizi içermektedir. Buradaki fazlalık hayatımızdan çıkan veya çıkması gereken insanlardan fazla olması yalnızlık hissetmememizi sağlayacaktır. Unutmayın ki hayat muhasebesinin zarar durumu sizin duygularınızı içinize hapsetmenize ve üzgün olmanıza sebep olacaktır. Hayatınızda köklü dostluklar kurmanız ise bu kalemin maksimum artışı sağlayarak arkadaşlarınızdan sağladığınız iç doyumunuzu arttıracaktır.

 

Muhasebedeki Kısa vadeli yabancı kaynakların hayatımızdaki yeri

Kısa vadeli yabancı kaynaklar ise ailenizin ve dostlarınızın dışında ortam ve çevre koşullarında kurmanız gereken ilişkileri belirtmektedir. Bu madde iş ilişkileriniz ve bunların tek projeyle sınırlı olduğunuz görüşmeler olmaktadır. Burada önemli olan kısa vadeden uzun vadeye geçen projeler ve çalışma arkadaşlarıdır. Unutulmamalıdır ki hayatınıza giren insanlar sizi bir adım geri taşıyabildiği gibi bir adımda ileri taşıyabilecek potansiyeldedir. Bu potansiyeli anlamak için iyi bir gözlemci olmanız gerekmektedir.

 

Muhasebedeki Uzun Vadeli Yabancı kaynakların Hayatımızdaki yeri

Kısa vadeli yabancı insanların hayatınıza uzun vadede yerleşip dostluklarınızın eksiklerini tamamlamaktadır. Bu durum siz okuyucular için olumsuz bir durumdur. Bir yabancının hayatınızın merkezinde olması dostunuzu önemsemediğinizi ve ona zaman ayırmadığınızı gösterecektir. Maddi duran varlıklardaki maddeyi bu konu dahilinde güçlendirmeniz gerekerek aradaki açığı kapatmanız gerekecektir.

 

Özkaynaklar kaleminin hayatımızdaki yeri

En önemli kalem olan öz kaynaklar kalemi aile üyelerinizden aldığınız ve yakın çevre dostlarınızdan aldığınız özel ve sizi ileriye taşıyacak değerler olmaktadır. Dostluk ve kurduğunuz ilişkilerin meyvesini öz kaynaklarda ele almanız mümkündür. Muhasebe için olmazsa olmaz ve sizin için önemi büyük olan insanların yaşam tecrübelerini dinleyerek zihin yapınızı güncellemeniz gerekmektedir. Muhasebe standartlar bütünüdür. Ama burada belirli bir alanda standart olma özelliğini kullanmanız gerekecek, davranışlarınızın tam anlamıyla standartlaşması mevcut fırsat ve avantajları önemsememenizi veya kaçırmanıza sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı üst maddelerde bahsettiğimiz bu kavramı abartmamız gerekir.

 

Genel anlamda muhasebe artıları ve eksileri ile hayatımızda yaşadığımız süreçlerin genel toplamıdır. Muhasebe bağlamında insanın değerlendirilmesi insanı mevcut bir standarda oturtmak değil kendi farkındalığını sağlayarak yaşantısındaki kişi olay ve olgularını değerlendirmesini sağlamaktır. Sevgili okuyucu hayatınızı eksi ve artılarıyla değerlendirmeniz ileriye dönük bir birey olmanızı sağlayacaktır. Bu planlamalarınızı yaparak hayatta değerinizi ve mutluluğunuzu arttıracak kararlar vermenizi sağlayacaktır.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR