Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaKadınsıHamilelikte Aşerme Neden Olur?

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Anne babaların hayatında tatlı bir dönem olarak hatırlanan hamilelik sürecinin en güzel şakaları aşerme üzerine yapılanlardır. Sonradan hamilelikte aşerme yaşanan günler ailenin gülümseyerek hatırladığı zamanlar olacaktır. Anne adayının canının belli bir yiyecek çekmesi günlük dilde aşerme diye bilinir. Örneğin pek çok hamile anne ve dolayısıyla iş başına düşen baba adayı için yeşil erik bu dönemde bir klasiktir. Çilek, çikolata, turşu çeşitleri, sarı leblebi, limon suyu revaçta olan diğer aşerme besinleridir.

Nedeni Belli Değil

Bunlar annenin vücudunda eksik olanları gösteriyor gibi bir genelleme yapmak doğru değildir. (B vitamini eksikliği çikolata isteğini çoğaltıyor denir.) Zaten aşermenin nedenleri nedir sorusunun yanıtı bugün için kesinlikle verilmiş değildir. Hamileliğin başında artan östrojen hormonu annenin tat ve koku almasını daha hassas hale getirmektedir. Hamilelerin yaklaşık yüzde 40’ı tatlı bir şeye aşerirken, yüzde 35 civarının canı örneğin tuzlu kraker çekmektedir. Halk arasında söylenen tuzlu veya tatlıya göre bebeğin cinsinin belli olacağı ise sadece tatlı bir muhabbet konusudur.

Demir Eksikliği De Olabilir

Hamileler neden aşerir konusunda dikkat edilecek husus anne adayının canının garip şeyler çekip çekmemesidir. Örneğin buz, temizlik maddesi ya da kireç gibi istekler doğrudan mineral özellikle demir eksikliğini akla getirmektedirler. Ama bunlarda demir de yoktur. Fakat hamilelik süresi içinde kilolarca buz yiyen kadınlara da rastlanmaktadır.

Hamilelerde aşerme aslında keyfinin çıkarılacağı bir olaydır. Özellikle sağlıklı besinleri canınız çekiyorsa istediğiniz kadar yiyin. Her gün brokoli yemekten zarar gelmez. Ama canınız sürekli baklava çekiyorsa bu isteğinizi örneğin meyveli yoğurt ile değiştirmeyi deneyin. Sağlıksız yiyecekleri istemek durumunda sabahları iyi bir kahvaltı yapmanın olumlu etkisi olacaktır. Kahvaltı cipse ya da kızarmış patatese, pamuk şeker gibi abur cubura aşermeyi biraz olsun engeller.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

  1. Ellerinizden öper 3 çocuk annesiyim. Tüm hamileliklerim de hiçbir şey aşermedim. Sağdan soldan duyuyorum. Kış günü karpuz isteyenler, kocasını olmadık şeyler için gece gece dolaştıranlar vs. Bence bunların tamamı kapristen ibaret.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR