Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaWebGoogle'a İçerik Hırsızlarını Şikayet

Google’a İçerik Hırsızlarını Şikayet

Telefonunuz çalındığında polise gidiyorsunuz neden? Çünkü onu almak için belli bir emek harcadınız, para kazandınız ve o para karşılığında mağazadan satın aldınız.

Aklınıza gelen ilk şey, onu almak için harcadığınız paradır. En üzüldüğünüz şey de o parayı kazanmak için harcadığınız emek. Sanal dünyada emek harcıyor birşeyler üretiyoruz ama bizim emeğimizi hiç birşey yapmadan çalıyor, gasp ediyorlar.

İçerik hırsızlarından bahsediyorum, belki üzerine saatlerce düşündüğünüz bir konuda, harcadığınız tüm emeği çöp eden insanlar…

Biolojik yeterliliklerine dayanarak insan tanımlamasını yapmak zorundayım ancak hak etmiş oldukları sıfatların çok daha ağır olduğunu düşünüyorum. Sen de benim gibi içerik hırsızı mağdurlarından birisin ve bu yazıyı okuyorsun. Peki çözüm ne veya nasıl başa çıkacağız?

Tüm detayları ile bunlarla nasıl başa çıkabileceğini anlatıyorum iyi odaklan ve adımları doğru şekilde takip et, ki bir içerik hırsızına haddini nasıl bildirebileceğini öğren.

1. Webmaster Tools

Öncelikle içeriğin çalınma durumuna karşı sık sık Google gibi getir özelliğini Console’da kullan. Bu: https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr link üzerinden şikayet talebi oluşturabiliyorsun. Giriş yaptıktan sonra en alttan “Webspam bildir” e tıkla.

 

Google mail hesabına girmediysen girmeni isteyecek sonrasıdan ise aşağıdaki ekran açılacak.

Yukarıdaki şekilde doldur ve gönder.

2. Adsense Spam Report

Eğer içeriklerinizi çalan hırsız sitesinde Adsense kullanıyorsa, yani bizim içeriklerle zevk-ü sefa sürüyorsa (: Durumu Adsense’e de bildirmeliyiz. https://support.google.com/adsense/contact/violation_report

Link üzerinden açılan forma gerekli bilgileri doldurun.

İhlaller bölümünden “Bu site, başkalarının telif hakkıyla korunan materyallerini muhtemelen izinsiz olarak dağıtıyor.”u yani bize en yakın olanı seçin ve “İhlal Ayrıntıları” bölümüne durumu 1000 karakteri geçmeden anlatın.

Eğer güzel bir şekilde derdimizi anlatabildiysek ve bu içerik hırsızı aynı hatayı çok defa yaptıysa önce sandbox’a düşecek ve sonra adsense hesabına ceza maili düşecek.

Önünde iki seçenek var ya yeni bir site ile hırsızlığa devam edecek ya da insan gibi içerik üretecek ve emeği ile başarıyı yakalayacak. Asla umursamamazlık etmeyin ve emeğinizin peşinden koşmayı bırakmayın.

Son olarak DMCA ile nasıl telif gönderip içerik kaldırtacağımızı anlatan uzun bir yazı hazırlayacağımı söylemek istiyorum. Sorularınız ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz, esen kalın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR