Zarif Bilgiler

Bir Şirketin Büyümesi İçin Yapılması Gerekenler

Bir Şirketin Büyümesi İçin Yapılması Gerekenler

Konu İçeriği Haritası

Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir işi büyütmek, çok fazla tahmin, endüstri bilgisi, iyi bir servet ve en önemlisi de iyi karar vermeyi gerektirir. Ancak bu, birçok işletme sahibinin en çok mücadele ettiği yerdir – doğru zamanda doğru kararı vermek. Bu yazımızda şirket büyütme stratejileri belirlerken dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Şirket Büyütme Stratejileri

Yeni pazarlar peşinde olmak, yeni ürünler yaratmak ve satın alma yapmak gibi birçok olası büyüme stratejisi mevcuttur. Birçok şirket kendi benzersiz stratejilerini bir araya getirir. Önemli olan genel stratejik planınıza en uygun yaklaşımı seçmektir. Piyasa koşullarını da düşünmelisiniz. Örneğin, bazı şirketlerin ekonomik sorunlardan dolayı düşük değerlere gelmesi durumunda, satın alma iyi bir strateji olabilir.Stratejinizi ekibinizle tartışmak ve çalışanlarınızın görüşlerini ve satın alma işlemlerini gerçekleştirdiğinizden emin olmak için geri bildirim almak da çok önemlidir. Ve özellikle seçtiğiniz stratejinin mali durumunuzu nasıl etkileyeceğini analiz ettiğinizden emin olun.

Şirket büyümesi esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

Pazar Payı: Bu strateji kapsamında, şirketiniz halihazırda sahip olduğunuz ürünlerle mevcut pazarınızın büyük bir kısmını ele geçirmeyi amaçlamaktadır. Örneğin, pazarlama çalışmalarınızı artırarak veya fiyatlarınızı ayarlayarak bunu yapabilirsiniz.

Yeni Pazarlar: Bir başka strateji, mevcut ürünleriniz için yeni pazarlar bulmaktır. Örneğin, satışları yeni bir şehre, şehre veya ülkeye genişletebilirsiniz.

Çeşitlendirme: Mevcut pazarınıza ve / veya yeni müşterilere satmak için yeni ürünler de geliştirebilirsiniz. Bu sizi ilgili bir iş koluna ya da tamamen farklı birine yönlendirebilir.

Başka Şirket Satın Almak: Pazar payını arttırmak, yeni pazarları yakalamak veya çeşitlendirmek için uygun maliyetli bir yol olabilir. Bu strateji size değer katmak için ayarlayabileceğiniz yerleşik bir müşteri ve işlem sunar. Yeni bir coğrafi konuma veya iletişim ve yerel bilgiye sahip olmadığınız başka bir ülkeye genişlemek istiyorsanız, satın alma iyi bir strateji olabilir.

Stratejik Ortaklıklar: Diğer bir ortak büyüme stratejisi, diğer şirketlerle ortaklıklar kurmaktır . Bir ortaklık, tamamlayıcı pazarlardaki işletmeler arasındaki müşterileri birbirine yönlendiren gayri resmi bir anlaşma kadar basit olabilir. 

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Kendinize Yalan Söylediğiniz 5 Durum

Her insanın kendisine yalan söylediği biliniyor. Bunu biliyoruz ancak bir türlü kabul etmiyoruz çünkü kabul etmek bizim işimize gelmiyor. Bir...

Kapat