Zarif Bilgiler

Finansal Teknolojiler Nelerdir? Neden Önemlidir?

Finansal Teknolojiler Nelerdir? Neden Önemlidir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Finans sektörünün tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Her ne kadar eskiden klasik yöntemler uygulanıyor olsa da, finansın tarihi klasik dönemlerin başı olarak kabul edilmektedir. Klasik yöntemlerin insanlara yetmediği dönemden itibaren, finans piyasasının en öncü kurumlarından bankalar; modernizasyon için gerekli çalışmaları başlattı. İlerleyen teknoloji, finans sektörüne entegre edildi. Elektronik platform ve internet platformu birleştirilerek, fayda sağlanmaya çalışıldı. Bu çalışmaların sonucunda da ortaya harika bir modernizasyon meyvesi çıktı: Finansal teknolojiler. Bu yazımız finansal teknolojilerin açıklandığı ve örneklendirildiği bir yazı olacaktır.

 

Finansal Teknoloji Neden Önemlidir?

Finans işlemleri klasik yöntemlerle yapıldığında; ilgili hizmetle ilgili maliyetler oldukça yüksek haldeydi. Ayrıca klasik dönem işlemleri oldukça fazla zaman kaybına sebep oluyordu. Bu da insanların bankaları ve finans sektörünü tercih etmemesine ve kendi bireysel işlemlerini gerçekleştirmesine sebep oluyordu. Bunu gören finans sektörü Ar-Ge çalışmalarını çoğalttı ve modern bankacılık hizmetlerinin doğmasını sağladı. Böylece artık maliyetler düşecek ve işlem hızları artacaktı. Maliyetlerin düşmesi zaten müşteri sayısının hemen artmasına sebep olacaktı, fakat işlem hızının artması; müşteri sayısının adeta patlamasını sağladı. Bu şekilde de finans, dünya ekonomi pazarından en çok pay olan sektörü oldu. İnsanlar artık yatırım ve birikimlerini bankalar üzerinden yaptılar, faturalarını bankalar üzerinden ödediler ve bütün para transferlerini ilgili hizmetlerle gerçekleştirdiler. Bu durum müşterisi çoğalan bankaların, hizmet kalitesini güncellemesine sebep oldu. Bu sayede ilerleyen teknoloji tekrar inceleme altına alındı.

Finansal Teknolojiler Nelerdir?

Finans sektörünün öncüsü olan bankalar; ilerlemeleri müşterilerine sundukları hizmetlere entegre etmek istediler. Bu sayede de teknolojik araştırmaların sayısı oldukça fazla sayıda arttı. Sonuçta varılan karar, web platformu ve mobil cihazlardan yararlanmak oldu. İnsanların en fazla ortalama 3 ile 6 dakika uzak kaldıkları bu araçlardan faydalanmak, finans tarihi açısından bir dönüm noktası oldu. Bu sayede finansal teknolojiler özellikle bazı konularda ön plana çıtı. Bu teknolojiler; mobil bankacılık uygulamaları, Forex piyasası, borsa hizmetleri, elektronik tahvil alım ve satımı, kıymetli evraklar ve internet bankacılığı gibi isimlerle finans literatürüne girdi. Bu sayede müşteriler; daha hızlı, daha kaliteli ve daha güvenli hizmetler almaya devam ettiler

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Ameliyatsız Yüz Gerdirme Yöntemleri

Ameliyatsız yüz gerdirme yöntemleri, özellikle yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkma problemi yaşayan kadınların çok merak ettiği bir konudur. Her ne...

Kapat