Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiDünyanın En Zehirli Canlıları

Dünyanın En Zehirli Canlıları

Bu yazımızda dünyanın en zehirli hayvanları hakkında bilgileri ve görsellerini sizler için derledik. Dünyanın en zehirli canlılarının görselleri bile insanı ürkütüyor, bu canlıların aslında kendini koruma mekanizmasıdır. Aman dikkat bu canlıların bir damla zehiri bile ölüme yol açabilir.

İşte dünyanın en zehirli canlıları ;

Kral Kobra


Zehir dendiğinde akla ilk gelen canlı yılandır. Filmlerde yılanların kralı olarak bilinen ve kanatlarını açan kobramızın boyları 6 metreye kadar ulaşabilmekte ve ağırlığı ise 8 kilogramı bulabilmektedir. Zehri bir insanı saniyeler içerisinde öldürürken, fili ise yaklaşık 2 saatte öldürebilecek kadar etkilidir. Bu yüzden kobra tarafından sokulan bir insanın yaşama şansı çok azdır.


Kutu Denizanası


Savunma mekanizması son derece güçlü olan bu canlımızın türü salgıladığı toksinle birlikte bir insanı saniyeler içerisinde öldürebiliyor. Salgıladığı toksinler sayesinde kısa bir sürede kurbanının tüm sinir sistemini çökertebilen denizanası, bu sayede hedefinin nefes almasını engelliyor. Kalbinin atışı duran kurban ise oracıkta yaşamını yitiriyor.


Brezilya Gezgin Örümceği


2016 yılında Guinness Rekorlar kitabında yaşayan en zehirli örümcek unvanını almıştır. Aşırı güçlü zehriyle tanınan örümceğimiz, günlük hayatta sık rastlanan bir tür olarak bilinmektedir. Bu sebeple oldukça tehlikelidir. Zehrinin çok ama çok ufak bir miktarı dahi canlı bir kişiyi canından etmeye yetecektir.


Mermer Yüzeyli (Koni) Salyangoz


Genellikle cilt sağlığına iyi geldiği bilinen ve şifa görmek amacıyla kullanın salyangozların zehirli bir türü olabileceği kimin aklına gelebilirdi. Öyle ki bu salyangozunun bulundurduğu zehir 20 insanı aynı anda öldürebilecek derecede güçlüdür.


Zehirli Ok Kurbağası


Kimi kurbağa türlerinin zehirli olduğunu çoğunuz duymuştur fakat bu kurbağaya yaklaşmanız dahi sizi canınızdan edebilir. Boyutları oldukça küçük fakat işlevi büyük olan bu kurbağa türünün zehri kabuğunda bulunmaktadır. Zehrinin mikrogramı bile 10 insanı aynı anda öldürmeye yetecek kadar etkilidir.


Mavi Halkalı Ahtapot


Suda çok şirin gözüken bu ahtapot türü aslında dünyanın en zehirli canlılarından biridir. Vücudunda bulunan küçük benek daireleri sayesinde 25 yetişkin insanı aynı anda ve saniyeler içerisinde öldürebilecek zehre sahiptir.


Ölümcül Akrep


Akreplerin çoğunun zehirli olduğu ve siyah renkte olanların ise ölümcül derecede tehlikeli oldukları düşünülmektedir. Oysa bilinenin aksine çoğu akrep türü zararsızdır ve en ölümcül akrep türü sarı renktedir. Bu akrebimizin soktuğu canlı saniyeler içerisinde felç geçirerek komaya girer. Diğer canlıların aksine bu akrep türünün zehri kurbanlarını hemen değil, yavaş ve süründürerek öldürüyor. Felç geçiren kurban büyük acılar eşliğinde kıvranarak ölümünü beklemektedir. Ayrıca bu akrep türü tarafından sokulan canlıların yaşama ihtimali çok düşüktür.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR