Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaBilgisayarBilgisayar Ekranı Kararmasının Sebepleri ve Çözümü

Bilgisayar Ekranı Kararmasının Sebepleri ve Çözümü

Bilgisayar Ekranı Kararması

Bilgisayarlar günümüzde gelişmiş olan ve sürekli olarak da gelişmekte olan teknolojik aletlerdir. Hayatımızı pek çok noktada ve pek çok yerde kolaylaştırırlar. Bunlara örnek verecek olursak harita, saat, araştırma resim ve oyun gibi birçok kolay yanları bulunmaktadır. Fakat her zaman işimizi kolay ve keyifli bir halde yaptırmaz bu bilgisayarlar.

Kimi zamanda zorluk çıkarabiliyor bu zorluklardan kimileri bilgilerimizin çalınması, kimileri ise bilgisayarların, laptopların belli bir süre zarfında açık kaldıktan sonra ekranını karartmasıdır. Bilgisayarların ekranın kararmasının sebebi bilgisayarlarınızın veya ekranlarınızın arızalı, bozuk olması değildir elbette. Bunun birçok iyi sebebi ve çok basit bir kapatma yöntemi bulunmaktadır.

Bilgisayar Ekranlarının Kararma Nedeni Nedir?

Bilgisayar ekranlarının kendini karartma nedeni birçok kişi için büyük bir problem gibi gözükmekte ve canlarını sıkmaktadır. Fakat bilgisayar ekranlarının kararmasının başlıca nedenlerinden birisi sisteminizin güç tasarrufu özelliğinin aktif olmasıdır. Bu özellik sizler ekran başından kalktığınız zaman ekranınızı açık bıraktıysanız sizlere ve doğaya zarar vermemesini sağlamasıdır.

Doğaya veya bana ne gibi bir zarar verebilir ki? Diyor olabilirsiniz. Bilgisayarlar bilindiği gibi en çok enerji ve güç tüketen elektronik cihazlardan birisidir. Bu sebepten ötürü hem sizlerin cebini hem de doğanın enerjisini boşa harcamamak adına bulunmuş bir özelliktir güç tasarrufu modu.

Güç Tasarrufu Modunu Kapatma

Güç tasarrufu modunun kapatılmasının bilinen bir yan etkisi yoktur. Bilgisayarlarınızda güç tasarrufu modunu kapatmanız ekranlarınız üzerinde herhangi bir arızaya sebep olmaz. Güç tasarrufu modunu kapatmanız halinde ekranınızın sadece kararmasının yanı sıra balon, resim, renk, isim ve animasyon gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Bunların asıl amacı ekranların tek piksel üzerinde açık kalarak monitörlerin ledlerinin tek bir renk üzerinde uzun süre kalmasını engellemektir. Bu gibi durumlarda kimi zaman ölü piksel adı verilen genelde yeşil, siyah ve kimi zaman mavi halde bulunan noktalar oluşur. Bunların herhangi bir zararı sisteminize yoktur.

Fakat kimi zaman sinir bozucu olabilmektedirler. Güç tasarrufu modu kullanıcının isteğine bağlı olarak çok basit bir şekilde kapatılabilmektedir. Güç tasarrufunu kapatmak için Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri’ne girerek sizlerde artık ekran kararma sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR