Zarif Bilgiler

Başarılı Bir Reklam Kampanyası Nasıl Olur?

Başarılı Bir Reklam Kampanyası Nasıl Olur?
Yıldızlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Etkin bir reklam (=satışları artıran) yapmak, reklamı yapılacak ürün, rakiplerin reklamları ve hedef müşteri hakkında çok fazla araştırma yapılmasını gerektirir. ‘Büyük bir fikir’ her zaman çok fazla araştırmanın sonucudur. Reklamlarla satış arttırmak istiyorsanız -ultra şanlı değilseniz- reklamlar üzerinde iyi çalışmanız gerekir. Bu yazımızda başarılı bir reklam kampanyası hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri ortaya koyacağız.

Reklam Hazırlayan Nasıl Olmalı

Reklamcı, hikaye tahtasına dokunmadan önce ürüne adeta aşık olmalıdır. Bir ürünü öldürmenin kesin yolu, ürüne dair üstünkörü bilgiye sahip bir reklamcıya atamaktır. Ürün ve müşterileri, reklamverenin adeta benliğinin bir parçası haline gelmelidir.

Ürün İmajı

Bir şirketin reklamının taşıyacağı mesaja karar vermeden önce, marka, faydalar ve özellikler, ürüne has bir kişilik imajı oluşturulmalıdır. Reklam platformu, hedef kitle için önemli olmalı ve rekabet avantajını iletmelidir. Bu nedenle, hedef kitlenin motivasyonları ve seçim kriterleri ile rakiplerinin güçlü yönleri hakkında kapsamlı bir araştırma ve analiz etkili reklamcılık için çok önemlidir.

Marka İmajı

Reklam, genellikle marka imajı oluşturmak için kullanılır. Görsel kişilik anlamına gelir. Marka kişiliği, reklamın iletmeyi amaçladığı mesajdır.  Marka adı, sembol, reklam stili, ambalaj, fiyat ve satılmakta olan ürünün doğasını ve karakteristiğini içerir. Marka kişiliği, kendini ifade etme göstergesidir.

Bazı İnce Öneriler

Parfüm, sigara ve giyim gibi kendi kendini ifade eden ürün kategorilerinde, markalar, ürünün kişiliğinin bir yönünü ortaya koymak için rozet görevi görür. Marka imajı da, insanların kimliği noktasında önemli bir işlev ve güvence görevi görebilir. Bir kitle markasının imajı, markayı satın alan kişilerin tipiyle mutlaka uyuşmayabilecek şekilde sofistike olabilir. Bu aşamada görsellerin yerine getirdiği işlev, markanın sosyal olarak kabul edilebilir olduğu konusunda güvence sağlamaktır.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tarık dedi ki:

    Günümüz şartlarında artık hangi sektörde iş yapmayı düşünüyorsak, reklama sağlam bir bütçe ayırmak gerekiyor. Özellikle sosyal medyanın gücünden faydalanmak gerekir.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Bacağı Kırılan Atı Neden Vururlar?
Bacağı Kırılan Atı Neden Vururlar?

Belli bir yaşın üzerinde olanlar böyle bir gerçeğin farkındadırlar. Ama nedense hiç konunun detayını merakta etmemişlerdir. Biz zarif.net olarak kafamıza...

Kapat