Perşembe, Eylül 1, 2022
Ana SayfaWebApache Server Nedir? Ne İşe Yarar?

Apache Server Nedir? Ne İşe Yarar?

Apache Server Nedir?

Apache HTTP Sunucusu (genellikle Apache olarak adlandırılır) hızlı ve güvenlidir ve dünyadaki tüm web sunucularının yarısından fazlasını çalıştırır. Apache ayrıca ücretsiz bir yazılımdır. Çeşitli ücretsiz ve açık kaynak gelişmiş web teknolojilerini destekleyen Apache Software Foundation tarafından dağıtılmaktadır. Apache web sunucusu SSL gibi özellikleri sağlar. Apache orijinal olarak Unix ortamları için tasarlanmış olsa da, kurulumların yüzde 90’ından fazlası Linux’ta çalışıyor. Ancak, Windows gibi diğer işletim sistemleri için de kullanılabilir.

HTTP Sunucusu Nedir?

Bir web sunucusu, bir web sitesinin çalıştığı ortamdır. Web sitesine hizmet eder. Bir web sunucusu, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü kullanarak içerik sunar. Örneğin, web tarayıcınızda zarif.net web sitesine gittiğinizde, bu internet sitesini barındıran web sunucusuyla bağlantı kuruyorsunuz, böylece web sayfalarını talep etmek için onunla iletişim kuruyorsunuz. 

Apache HTTP Sunucusu

Apache’nin en önemli yararı, hem kişisel hem de ticari kullanımlar için ücretsiz olmasıdır, bu yüzden bunun için ödeme yapmak zorunda olmanıza gerek yok. Apache ayrıca güvenilir bir yazılım kabul edilir ve aktif olarak korunur. Bu yüzden sık özellik yükseltmeleri, güvenlik yamaları ve güvenlik açığı geliştirmeleri alır. 

Apache şunları destekler:

  1. Şifre doğrulama ve dijital sertifikalar
  2. Özelleştirilebilir hata mesajları
  3. Sanal barındırma yetenekleri ile çeşitli web siteleri için destek
  4. Proxy hizmetleri
  5. SSL ve TLS
  6. Web sayfalarını hızlandırmak için GZIP sıkıştırması

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR