Zarif Bilgiler

Apache Server Nedir? Ne İşe Yarar?

22.10.2018
100
Apache Server Nedir? Ne İşe Yarar?
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Apache Server Nedir?

Apache HTTP Sunucusu (genellikle Apache olarak adlandırılır) hızlı ve güvenlidir ve dünyadaki tüm web sunucularının yarısından fazlasını çalıştırır. Apache ayrıca ücretsiz bir yazılımdır. Çeşitli ücretsiz ve açık kaynak gelişmiş web teknolojilerini destekleyen Apache Software Foundation tarafından dağıtılmaktadır. Apache web sunucusu SSL gibi özellikleri sağlar. Apache orijinal olarak Unix ortamları için tasarlanmış olsa da, kurulumların yüzde 90’ından fazlası Linux’ta çalışıyor. Ancak, Windows gibi diğer işletim sistemleri için de kullanılabilir.

HTTP Sunucusu Nedir?

Bir web sunucusu, bir web sitesinin çalıştığı ortamdır. Web sitesine hizmet eder. Bir web sunucusu, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü kullanarak içerik sunar. Örneğin, web tarayıcınızda zarif.net web sitesine gittiğinizde, bu internet sitesini barındıran web sunucusuyla bağlantı kuruyorsunuz, böylece web sayfalarını talep etmek için onunla iletişim kuruyorsunuz. 

Apache HTTP Sunucusu

Apache’nin en önemli yararı, hem kişisel hem de ticari kullanımlar için ücretsiz olmasıdır, bu yüzden bunun için ödeme yapmak zorunda olmanıza gerek yok. Apache ayrıca güvenilir bir yazılım kabul edilir ve aktif olarak korunur. Bu yüzden sık özellik yükseltmeleri, güvenlik yamaları ve güvenlik açığı geliştirmeleri alır. 

Apache şunları destekler:

  1. Şifre doğrulama ve dijital sertifikalar
  2. Özelleştirilebilir hata mesajları
  3. Sanal barındırma yetenekleri ile çeşitli web siteleri için destek
  4. Proxy hizmetleri
  5. SSL ve TLS
  6. Web sayfalarını hızlandırmak için GZIP sıkıştırması

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
100 Türk Lirası
Devlete Ait Şirketlerin Özelleştirilmesinin Avantajları ve Dezavantajları

Devlete ait varlıkların özel sektöre devredilmesinin getirdiği avantajlar, rekabetin yenilikçiliği ve gelişmeyi teşvik etmesi nedeniyle, verimlilik ve kârın artmasıdır. Özelleştirmenin dezavantajları...

Kapat