Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaÜlkemizde Bulunan Banka Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde Bulunan Banka Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle para ile ilgili konularda bankaları kullanırız. En kolay işlemlerden biri olan para transferi için de bankalardan yararlanmaktayız. Özellikle merkezi yerlerde çok bulunan bankaların çeşitleri hakkında çok az bilgimiz bulunmaktadır. Eğer bu konuda bilgi sahibi olsak, ihtiyacımız doğrultusunda bir bankayı tercih edebiliriz. Çünkü bankaların yapacağımız işlemlere göre avantajları bulunmaktadır. Temel olarak her bankada aynı iş yapılır fakat öncelikler her bankaya göre farklılık göstermektedir. Öncelikleri bilmeniz durumunda banka tercihinizi doğru yapmış olursunuz. Bu sayede banka hizmetlerinden yararlı faydalanma şansınız olur. Yazımızın devamında banka çeşitleri konusuna değineceğiz.

 

Banka çeşitleri nelerdir?

Ülkemizde birçok çeşit banka bulunmaktadır. Bunlar; ticaret (mevduat) bankaları, yatırım bankaları, kalkınma bankaları, katılım (faizsiz) bankalar, kıyı bankaları ve merkez bankasıdır. Aşağıda bazı banka çeşitlerinin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ticaret (mevduat) bankaları

 Bu tür bankaların ilk amaçları kar elde etmektir. Mevduat bankası denmesinin sebebi, banka müşterilerden mevduat toplayarak ihtiyacı olan insanlara belli ücretlerle kredi vermektedir. Bu kredileri genelde kısa ve orta vadeli olarak vermektedir. Mevduatlar tasarruf sahiplerine ait olduğu için müşterilerle sıkı bir bağ kurarlar. Bunun yanında amaçlarının kar elde etmek olduğu için sıklıkla reklam ve kampanya gibi uygulamaları yapmaktadırlar.

Yatırım bankaları

Yatırım yapan kuruluşlara uzun vadeli ve kar marjı düşük olarak kaynak sağlamaktadırlar. Bu sebepten ötürü şirketler tarafından çok tercih edilmektedirler. Şirketler için verilecek yüksek fonları öz kaynak sermayelerinden ya da dış kaynaklardan uzun süreli tahvil çıkararak sağlamaktadırlar. Ayrıca kredi sağladıkları kurumların hisse senetlerini ve tahvillerini yatırımcılara ulaştırarak aracı banka görevi de üstlenmektedirler.

Kalkınma bankaları

Bu tür bankalar sanayi sektörünün gelişmesini amaçlayan bankalardır. Sanayi sektörüne orta veya uzun vadeli olarak kredi sağlayarak yeni girişimcilere yardım etmektedirler. Genellikle gelişmekte olan ülkelerde bu tür bankalara rastlanır. Kalkınma bankaları, ekonomi içerisinde yeni fikirlerin her zaman destekçisi olmaktadırlar.

Merkez bankası

Diğer bankalara göre farklı bir yapıya sahiptir ve bağımsız bir bankadır. Ülkemiz için büyük sorumluluklar taşımaktadır. Diğer bankalar için kredi hizmeti vermektedir. Para basmak gibi en önemli görevlerinin yanında ülkemiz için borç altına girer veya alacakları tahsil eder.

           

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR