Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaSPK Lisansı Nedir, Ne İşe Yarar?

SPK Lisansı Nedir, Ne İşe Yarar?

SPK lisansı nedir denildiğinde önce SPK’nın açılımının ne olduğunu bilmekte yarar vardır. SPK, Sermaye Piyasası Kurulu’dur ve görevi yasalarla belirlenmiştir.

Bilindiği gibi finans piyasası sürekli olarak gelişmekte, yeni finansal araçlar piyasaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin de uluslararası piyasalara entegrasyonu uzun zaman önce gerçekleşmiştir.

Türk yatırımcılar uluslararası arenada yatırımlarını gerçekleştirirken, yabancı yatırımcılar da Türkiye’de farklı alanlara yatırım yapmaktadır.

Finans piyasalarındaki risklerin iyi yönetilebilmesi için kişi ve kurumlar vardır ve bunların güvenilir olması gereklidir. Güvenilirliği sağlamanın en önemli yöntemlerinden birisi de SPK lisansına sahip olmaktır.

Sermaye piyasalarında hizmet veren tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra buralarda görev alan tüm personelin de SPK lisansına sahip olması gereklidir. Bu belge, SPK lisansı veya SPK lisans belgesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu lisans, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL) adlı kuruluş tarafından verilmektedir. Belgenin alınabilmesi için kuruluş tarafından sınav düzenlenmekte, bu sınavda başarılı olanlar SPK lisansına sahip olmaktadır.

SPK Lisans Belgesinin Tanımı

SPK lisansı nedir denildiğinde, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nca yapılan açıklamalar dikkate alınmalıdır. Kuruluş, Sermaye Piyasaları Kurulu lisansı ile ilgili olarak finans piyasalarında görev yapan personelin niteliğinin artırılması, hizmet kalitesinin en üst seviyeye çıkarılmasını amaçlamaktadır.

Lisansın verilmesindeki en önemli nedenlerden birisi de bu belgeye sahip olan kişi ve kuruluşların halka açık ortaklarla iş birliği yapmasıdır. Bu nedenle finans sektöründe hizmet veren personelin mesleki yeterliliğinin en üst seviyede olması gereklidir. Sınavın yapılmasının nedenlerinden birisi, personelin bilgi ve becerilerinin ölçülmesidir.

Kuruluşun yaptığı sınavlarda başarılı olmak esastır. Bu başarının ardından diğer lisans koşullarının da sağlanması gereklidir. Tüm koşulların eksiksiz olması ile SPK lisans belgesine sahip olunabilmektedir.

SPK Lisansı Nedir
SPK Lisansı Nedir

SPK Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

SPK lisansı nedir denildiğinde merak edilen konulardan birisi de nasıl alındığıdır. Sermaye piyasalarında halka açık olan ortaklık yapılarında, her türlü yatırım kuruluşlarında, derecelendirme hizmeti veren kuruluşlarda, gayrimenkul ekspertiz şirketlerinde, bağımsız yapıdaki denetim şirketlerinde, Sermaye Piyasası Kanunu’nda belirtilen kurum ve kuruluşlarda belli niteliklere sahip olan kişilerin en az bir lisansa sahip olması kesin bir kuraldır. En geçerlisi de belgelerden birkaçına sahip olmaktır.

Belgelerin herhangi bir yerden alınabilmesi söz konusu değildir. Tek yetkili olan ise Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) yan kuruluşu olan Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL) olarak belirlenmiştir. Sınavların tek yetkilisi de yine bu kuruluştur. Sınav tarihleri yılda iki defadır.

SPK lisans belgesine sahip olabilmek için belli koşullar gereklidir. Bu koşullar; Sermaye Piyasası Faaliyetleri için Düzey 1 Lisans eğitimi, Konut Değerleme Lisansı için se asgari 2 yıllık yükseköğretim eğitimi alınmasıdır.

Diğer lisans türlerinde koşul 4 yıllık lisans eğitimi alınmasıdır.

SPK Lisans Belgesi Türleri

SPK lisansı nedir denildiğinde belgelerin uzmanlık konularına ve çalışma alanlarına göre farklı olduğunu söylemek mümkündür.

  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı
  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı
  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı
  • Türev Araçlar Lisansı
  • Gayrimenkul Değerleme Lisansı
  • Konut Değerleme Lisansı
  • Kredi Derecelendirme Lisansı
  • Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı

Her bir lisans belgesi için ayrı bir sınav yapılmaktadır. Sınava katılmak elbette zorunludur ve başarısız olanların belge alma hakkı yoktur.

SPK lisans belgesi, finans sektöründe çalışmayı düşünenler için önemli bir ayrıntıdır.

Bu kişilerin CV’lerinde su belgenin bulunması, iş başvurularında tercih nedenidir.

Finans sektöründeki çoğu şirket, yapılan müracaatlarda lisans belgesin bulunmasını şart koşmaktadır.

Ayrıca lisans belgesi terfilerde de önemlidir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR