Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaHayata dairKelebek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Kelebek Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Kelebek koleksiyonu yapmak çok fazla tercih edilen bir hobi olmamasına rağmen içeriği açıdan oldukça özel bir uğraştır. Belirli yöntemler sayesinde kelebek koleksiyonunu kolay şekilde yapabilirsiniz.

Kelebek Koleksiyonculuğu Nedir?

Kelebek koleksiyonculuğu tanımı itibariyle farklı türden kelebeklerin özel yöntemler ile yakalanması ya da kelebek çiftliklerinden satın alınarak çeşitli işlemlerden geçirilerek koleksiyona katılması anlamına gelmektedir. Kelebek koleksiyonu yapmak diğer koleksiyon çeşitlerine göre daha özenli ve titiz olmayı gerekmektedir. Aynı zamanda kelebekler koleksiyonculuğunu kendi için tür ve boyuta göre ayrım yapılan yöntemleri de bulunur.

Kelebek Koleksiyonculuğu Yapmak

Kelebek koleksiyonculuğu yapmak için öncelikle belirli malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Kelebek koleksiyonculuğu malzemeleri için en önemli olan kelebek yakalamak için özel olarak üretilen kepçelerdir. Bu kepçeler yumuşak fileye sahip olan ve tutma sapı açısından da uzun olan kepçelerdir. Tercih edeceğiniz kepçenin mutlaka yumuşak fileye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Sert yapıda olan bir kepçe kelebeğin renklerine zarar verecektir.

Kepçenin yanında özel saklama kutusu ve böcek iğnesi de satın almanız gerekir. Bu malzemeleri temin ettikten sonra kelebek koleksiyonu yapmaya başlayabilirsiniz. Koleksiyon için kelebekleri temin etmenin iki yöntemi vardır. İlk yöntem kelebekleri doğadan yakalamak, diğer yöntem ise kelebek çiftliklerinden almaktır. Ancak Türkiye’de kelebek çiftliği bulmak olanaklı olmadığından tek yöntem kelebekleri avlamak kalmaktadır.

Kelebekleri doğada, ormanlarda ve kırsal bölgelerde bulabilirsiniz. Genelde kent içinde bulabileceğiniz kelebekler son derece kısıtlıdır. Ormanlık alanlarda yaşayan kelebekleri avlamak için kepçeyi kullanmalısınız. Kepçeyi aşağı doğru eğecek şekilde kullanmalı ve seri bir hamle ile kelebeği yakalamalısınız.

Kelebeği yakaladıktan sonra iki yöntem sonraki aşamayı oluşturur. İlki kelebeği öldürmek, diğer yöntem ise canlı tutarak kendiliğinden ölmesini beklemektir. Eğer kelebek öldürülecekse bu durumda siyanür kullanımı tercih edilmektedir. Ama siyanür tehlikeli olabileceği için siyanür yerine gövde kısmına hafif şekilde bastırma yöntemini de tercih edebilirsiniz.

Tavsiye edilen yöntem ise kelebeği bir kap içerisinde bekletmektir. Kelebeklerin ömrü kısa olduğundan bu yöntem size daha iyi gelecektir.

Daha sonra kelebeği özel böcek iğneleri ile kanatlarından bir yüzey üzerinde tutturun ve 1 hafta bekletin. 1 hafta sonunda kelebek sergilemek için hazır hale gelecektir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR