Perşembe, Eylül 8, 2022
Ana SayfaWebİnternet Sitesi Açmak İçin Ne Gerekli?

İnternet Sitesi Açmak İçin Ne Gerekli?

Yakın zaman önce bir site sahibi olmak o zaman için bir ayrıcalıktı. Şu an ise bir kişinin detay bir siteyi kısa sürede yapması mümkün. Sosyal medyanın kısa sürede popüler olması sonrasında kullanıcılar için internet artık lüks sınıfından çıkmaya başlamıştı. Şu an mobil kullanıcı oranı bilgisayar kullanıcılarından oldukça fazla olmaktadır ve çok büyük çoğunluğunun internet erişimi konusunu sorunu yer almamakta.

Bir iş yeri olarak ya da normal bir kullanıcı olarak bir site ihtiyacı duymanız halinde size neler gerekli olduğunu başlıklar altında kısaca bir araya getireceğiz. Öncelik olarak karar vermeniz gereken açacağınız sitede ne yapacaksınız? Sitenizi blog olarak kullanıp sizin gibi farklı kullanıcılara mı ulaşmak istiyorsunuz yoksa iş yerinize site kurarak bir internet şubesi olarak mı kullanmak istiyorsunuz, buna karar vermeniz gerekli.

Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

İHS, Goddady gibi farklı alan adı satın alma sitelerinden .com veya .net uzantılı bir isim seçmeniz gerekli. Bu uzantılar haricinde sayısız daha bir çok farklı alan adı satın almanız mümkün ancak internette güvenirlik kazanmak adına özellikle ticaret amaçlıysanız .com veya .net uzantsını seçmeniz gerekmekte.

TR Uzantılı Alan Adı Satın Alamaz Mıyım?

Bireysel olarak kendi TC kimlik numaranız ile advesoyad.com.tr şeklinde alan adını direkt olarak satın alabilirsiniz. Ticari olarak farklı bir ismi .com.tr olarak satın alacaksanız bazı evraklar sizden istemekte. Alacağınız isim zaten resmi olarak sahip olduğunuz işletmenize aitse bu evrakları hızlıca toparlamanız mümkün.

Hosting Seçimi Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adımızı aldık şimdi ise sırada bu siteyi barındıracağımız bir alan. Bu hizmetin adı da hosting olmaktadır. Yerel bir işletme olarak güven açısından marka kalitesine ulaşmış Türk firmalarından satın alma gerçekleştirmeniz en yararlısı. Bu konuda sizlere tavsiyemiz İHS veya MegaTRHost olacaktır. Bunlar haricinde de elbet profesyonel daha birçok firma bulunmakta.

Web Site Kurulumu Nasıl Olacak?

Hostingimiz de hazırsa artık kuruluma geçebiliriz. Bu kısım tamamen size bağlı. Opencart ya da WordPress hazır alt yapı konusunda en profesyonel scriptler olmakta. Bunlar haricinde farklı hazır alt yapı kullanarak site kurulumunu gerçekleştirmeniz mümkün. Bu kurulumları buradan kısaca anlatmam zor ancak ufak bir araştırmayla kurulumları sizin başarmanız da mümkün. Sitemizde ilerleyen zamanlarda bu kurumlar hakkında da bilgi vereceğiz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR