Çarşamba, Eylül 7, 2022
Ana SayfaHayata dairEvden Çalışmada Nasıl Daha Mutlu Olunur?

Evden Çalışmada Nasıl Daha Mutlu Olunur?

Evden çalışma özellikle koronavirüs salgını sürecinde pek çok işyeri tarafından uygulanan bir yöntem oldu. Ancak salgın sırasında devam eden bu durumun salgın sonrasında da devam etme ihtimali bulunuyor. Bu yüzden evden çalışmak zorunda kalanlar için çalışma sırasında mutlu olabilmek önem taşıyor.

Evden Çalışmada Mutluluk

Evden çalışma hayatın bir parçası haline geçmiş dönemlere göre çok daha fazla gelmeye hazırlanıyor. Salgın yüzünden yaygınlaşan evden çalışma yönteminin şirketlerin maliyetlerini düşürdüğü için çok daha avantajlı olduğu görüldü. Bu yüzden salgın kontrol altına alınsa bile pek çok markanın evden çalışmaya devam edeceği anlaşılıyor. Bu durum ise çalışanların psikolojilerine etki ediyor. Evden çalışmak durumunda kalanlar sıklıkla odaklanma, zamanı iyi kullanamama gibi sorunlar ile yüz yüze kalıyor. Bu türden sorunları gidermek için ise belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Evi Işık ile Doldurun

Uzmanlara göre çalışma odasının ışık ile dolması evden çalışma verimini arttırmak için önem taşıyor. Bu sayede evden çalışan kendisini daha mutlu hissediyor. Karanlık ya da güneş görmeyen odalarda çalışmak verimi düşürdüğü gibi aynı zamanda pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Özellikle güneş ışığı vücut üzerinde de yararlı olduğundan, mutlaka çalışma esnasında evin içine ışık girmesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Gürültüyü Önleyin

Evde çalışma ortamı yaratmak için gürültünün tamamen önlenmesi büyük önem taşıyor. Eğer evde başkaları yaşıyorsa ve onların gürültüleri bulunuyorsa bu durumda bir kulaklık yardımı ile sakinleştirici müzikler dinlemek daha iyi çalışma verimi elde etmek açısından yararlı olacaktır. Özellikle keskin ve ani sesler dikkat dağıtmaya çok uygun olduğundan evden çalışanların huzur bulacakları sakin bir ortam yaratmaya çok özen göstermeleri gerekiyor. Bunun yanında seslerdeki ani değişim beyni de uyararak o an yapılan işe dönük dikkatin dağılmasına da yol açıyor.

Düzenli Bir Ortam Sağlayın

Her ne kadar evden çalışma daha rahat bir ortam sunuyor olsa da ortamın düzenli olması ve dağınıklığın olmaması dikkat toplamak için yararlı olacaktır. Dağınıklık uyarıcı olduğu için yapılan işlerin verimini düşürerek çalışmayı güç hale getiriyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR