Zarif Bilgiler

Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Nedir?

Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Nedir?
Yıldızlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Endüstri ve örgüt psikolojisi, psikoloji alanında bir uzmanlık alanıdır. Üniversite bölümleri vardır ve mesleğin içinde bir dizi standartlara uymak zorundadırlar. Bu alanda uzman kişiler, testler uygulayabilir, politikalar ve prosedürler hakkında rehberlik edebilir, farklı projelerde yönetime tavsiyelerde bulunabilir veya bir şirketin uygulamaları hakkında bilgi sunmak için verileri analiz edebilirler. Genellikle, kurum içi çalışanlar yerine sözleşmeli olarak işe alınırlar çünkü çalışmaları kısa vadede olabilir veya belirli bir ihtiyaca odaklanabilir.

Endüstri ve Örgüt Psikologları

Endüstri ve örgüt psikologları, adayların bir kuruluşun genel sistemine ve kurulumuna uyduğundan emin olmak için işe alma ve yatış sürecinde yardımcı olabilirler. Ayrıca çalışanlar için yaşam kalitesi, iş optimizasyonu, performans değerlendirmesi ve piyasa stratejileri ile ilgilidir. Bu uzmanlar, anlaşmazlıkları çözmek, verimliliği artırmak için belirli durumlara psikolojik teoriler uygulayabilirler. İşletmelerin hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı olmak ve uzun vadeli hedeflere ulaşmak gibi misyonlara sahiptirler.

Yöntemler

Endüstri-örgüt psikoloğu olmak isteyenler, psikolojide en azından bu yoğunlaşmaya odaklanarak bir yüksek lisans derecesi kazanmaları gerekir. Bu amaçla birçok yüksek lisans programı bulunmaktadır ve bazıları bazı şeyleri profesyonel çalışanlar için daha kolay hale getirmek için çevrimiçi olarak sunulmaktadır. Lisansüstü düzeyde psikoloji programlarındaki dersler, bireysel ve grup davranışları, istatistikler, deneysel yöntemler ve araştırmalar ve anormal psikoloji gibi çeşitli konuları kapsar. Çoğu yüksek lisans programında klinik çalışma ya da bu uzmanlık alanında daha fazla eğitim sağlayacak bir staj deneyimi bulunmaktadır. Sertifika gereksinimleri devlete göre değişir.

Amaçlar

İşyeri verimliliği, çalışan motivasyonu ve yerine getirilmesi, etkin işe alım süreçleri ve pazarlama gibi çeşitli nedenlerle endüstri-organizasyon psikologları işe alınır. Verileri analiz etmede ve organizasyonları iyileştirmek için stratejiler geliştirmede pratik bir yaklaşım izliyorlar. Psikoloji alanı her zaman geniş bir izleyici kitlesini kapsayacak şekilde genişliyor ve endüstriyel ve örgütsel psikoloji, işletmeleri, çalışanları ve hizmet verdikleri demografiyi desteklemeye çalışan bir uzmanlık alanıdır.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Medya Toplumu Nasıl Etkiler? Medyanın Yararları Nelerdir?

Medya, çeşitli haber kaynaklarından ve organizasyonlardan bilgi sağlamak, bir eğlence kaynağı ve bireyleri eğitmenin bir yolu olmak üzere, toplumdaki birçok...

Kapat