Zarif Bilgiler

E-Kitap, Basılı Kitapların Yerini Tutar Mı?

E-Kitap, Basılı Kitapların Yerini Tutar Mı?
Yıldızlayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Son yıllarda insanlar, basılı kitapların ölümünün yakın olduğunu söylemektedir. Buna karşın, pek çok kişi, ciddi okumalarını kağıt üzerinde yapmayı tercih etmektedir. Kendimden de örnek vermem gerekirse, derin bir şekilde okumama ihtiyaç duyduğumda – bir hikayede ya da entelektüel bir konuda detaylı bilgi edinmek istediğimde, odaklanma ve anlama büyük bir önem taşıyorsa – doğrudan kağıt üzerinden okumaktayım.

E-Kitaplar, Kitapların Yerine Geçebilir Mi?

Elektronik arayüzler, sembolik ilerleme çubuklarına veya geriye kalan yüzde gibi rakamlara ve oranlara sahiptir, ancak bunlar, dokunmadan ziyade tamamen görseldir. Sayfalar ayrıca, mekansal gösterimi daha da sınırlayan çiftlerden ziyade bireysel olarak gösterilme eğilimindedir. Ve bir anlamda, e-okuyucular ve tabletler gerçekten sürekli yeniden yazılan tek bir sayfadan oluşmaktadır. Bu da hissetmenin önündeki en büyük engellerden birisidir.

E-Kitaplar Hakkında Bazı Düşüncelerim

Kindle vs ile okuyacağımız e-kitapların, bir süre sonra kaybedilmesi kolaydır. Parolanızı ve e-postanızı veya aletinizi kaybettiğinizi varsayalım. Okumak için harcadığınız paraları ve birikiminizi, yani yüzlerce kitabı kaybettiniz demektir. Elbette kaybetmemek elimizde fakat dürüst olalım: Birçok insan teknoloji meraklısı değildir. Teknolojik aletleri kullanmaktan haz duymazlar.

Dijital kitaplar muhtemelen telif hakkıyla ilgili problemler açısından bir sorun teşkil edecektir. Öte yandan fiziksel bir kitaptaki iki farklı sayfadaki pasajı karşılaştırmak çok daha hızlı ve kolaydır. Bu, araştırma ve analizde büyük bir avantajdır. Daha sonra enerji faktörü var – elektrik kesintisinde güneş ışığı ya da mum ışığında bir kağıt kitap okuyabiliyorsunuz, fakat e-kitap söz konusu olduğun mutlak bir enerji gerekebilmektedir. Bu nedenlerle bence 40-50 yıllık bir süreçte basılı kitaplar önemini yitirmeden koruyacaktır.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fuat dedi ki:

    E-kitap ile kitap okumayı denedim. Normal kitaba göre çok daha rahat oluyor. Fakat ne bileyim pek bir ısınamadım. Kitapta sayfa değiştirme, o ağırlığı ve kokuyu hissetme bence daha iyi… Tabi bu kişiden kişiye değişir. Dediğim gibi ben ısınamadım e-kitap olayına…

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Neden LED Aydınlatma Sistemi Kullanmalıyız?

Led ampuller, led tabelalar, led ışık.. her yerde led aydınlatma sistemi kullanılmakta.Peki neden led kullanmalıyız? Temel araçlar ve gereçler üretilirken...

Kapat