Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaHayata dairE-Kitap, Basılı Kitapların Yerini Tutar Mı?

E-Kitap, Basılı Kitapların Yerini Tutar Mı?

Son yıllarda insanlar, basılı kitapların ölümünün yakın olduğunu söylemektedir. Buna karşın, pek çok kişi, ciddi okumalarını kağıt üzerinde yapmayı tercih etmektedir. Kendimden de örnek vermem gerekirse, derin bir şekilde okumama ihtiyaç duyduğumda – bir hikayede ya da entelektüel bir konuda detaylı bilgi edinmek istediğimde, odaklanma ve anlama büyük bir önem taşıyorsa – doğrudan kağıt üzerinden okumaktayım.

E-Kitaplar, Kitapların Yerine Geçebilir Mi?

Elektronik arayüzler, sembolik ilerleme çubuklarına veya geriye kalan yüzde gibi rakamlara ve oranlara sahiptir, ancak bunlar, dokunmadan ziyade tamamen görseldir. Sayfalar ayrıca, mekansal gösterimi daha da sınırlayan çiftlerden ziyade bireysel olarak gösterilme eğilimindedir. Ve bir anlamda, e-okuyucular ve tabletler gerçekten sürekli yeniden yazılan tek bir sayfadan oluşmaktadır. Bu da hissetmenin önündeki en büyük engellerden birisidir.

E-Kitaplar Hakkında Bazı Düşüncelerim

Kindle vs ile okuyacağımız e-kitapların, bir süre sonra kaybedilmesi kolaydır. Parolanızı ve e-postanızı veya aletinizi kaybettiğinizi varsayalım. Okumak için harcadığınız paraları ve birikiminizi, yani yüzlerce kitabı kaybettiniz demektir. Elbette kaybetmemek elimizde fakat dürüst olalım: Birçok insan teknoloji meraklısı değildir. Teknolojik aletleri kullanmaktan haz duymazlar.

Dijital kitaplar muhtemelen telif hakkıyla ilgili problemler açısından bir sorun teşkil edecektir. Öte yandan fiziksel bir kitaptaki iki farklı sayfadaki pasajı karşılaştırmak çok daha hızlı ve kolaydır. Bu, araştırma ve analizde büyük bir avantajdır. Daha sonra enerji faktörü var – elektrik kesintisinde güneş ışığı ya da mum ışığında bir kağıt kitap okuyabiliyorsunuz, fakat e-kitap söz konusu olduğun mutlak bir enerji gerekebilmektedir. Bu nedenlerle bence 40-50 yıllık bir süreçte basılı kitaplar önemini yitirmeden koruyacaktır.

BENZER İÇERİKLER

2 YORUMLAR

  1. E-kitap ile kitap okumayı denedim. Normal kitaba göre çok daha rahat oluyor. Fakat ne bileyim pek bir ısınamadım. Kitapta sayfa değiştirme, o ağırlığı ve kokuyu hissetme bence daha iyi… Tabi bu kişiden kişiye değişir. Dediğim gibi ben ısınamadım e-kitap olayına…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR