Cuma, Eylül 2, 2022
Ana SayfaGenelAraç Ne Zaman Muayeneye Girmiş

Araç Ne Zaman Muayeneye Girmiş

Genelde iki yılda bir yaptırılan araç muayeneleri için bilinmesi gereken başlıca şey her araç türünün farklı zamanlarda muayeneye olduğudur. Bunun öncelikle elinizde ki aracın hangi zaman zarfları içersin de muayeneye girmesi gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Hususi ve ticari araçların ilk üç yaş sonrasında her iki yılda bir muayeneye girmesi şarttır. Muayenenin önemi ise bir araç için çok büyüktür. Çünkü aracı satışa çıkarmak istediğinizde şayet muayenesi yok ise araç satışı yapılamaz aynı şekilde şehirlerarası veya şehir içi çevirmelerde yüklü miktarlarda ceza alabilirsiniz veya aracınız bağlanabilir. Bu yüzden aracınızın muayene dönemlerini takip etmek ve geçmiş muayenelerinin tam olduğunu bilmek sizlere yollarda büyük bir rahatlık sağlayacaktır.


Araç Muayene Sorgulama İşi Nasıl Yapılmaktadır?


E-Devlet üzerinden araba muayene sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aracın plakasını girip yapacağınız bu işlem çok kısa bir sürede sizlere muayene tarihlerini elinize vermektedir. Bununla birlikte sorgulama sistemine araç plakası, muayene rapor numarası, trafik tescil belgesi numaralarını yazmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduğunuz takdirde sistem sizlere muayene bilgilerini ve ne zaman girdiğini, sürenin ne zaman bittiği gibi bilgileri size detaylıca rapor edecektir. 


Tüvtürk’ten Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


Sorgulama işlemini online yapabileceğiniz diğer bir adres ise Tüvtürktür. Bu internet adresi üzerinden muayeneyi sorgulayabilirsiniz. Bu sayfada yine yukarıda ki gibi plaka numarasını girmeniz gerekmektedir daha sonrasında ise son yaptırdığınız muayene numarasını da girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri başarı ile yaptığınız takdirde araç muayene bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Yaptırdığınız tarihler ve ileri ki tarihlerde yaptıracağınız muayene bilgilerini sisteme çıkaran bu site sayesinde araç muayene zamanlarınızı kontrol edebilir olası borçlanma veya cezalardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda her iki yılda bir yapılan muayene dönemlerini de atlamamış olursunuz. Bu sistemin bir diğer güzel özelliği ise mevcut borçlarınızı görebilir, neden ve neyden kaynaklı olduğunu da tespit edebilirsiniz.


Eski Yöntem Ruhsatı Takip Etmek


Eğer ki internet siteleri ile aranız çok iyi değil ise eski tip bir gözlem sistemi oluşturmak istiyorsanız araç ruhsatınız da muayene bilgileriniz mevcuttur. Araç ruhsatınıza bakarak da muayene zamanını tespit edebilir ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz. Son muayene tarihi araç ruhsatında her zaman yer alır. Aracınızın ne zaman muayeneye girdiğini E- devlet, Tüvtürk’ten veya ruhsatınızdan takip edebilir olası olabilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bu sistemler sizlere araç muayene zamanınız da yardımcı olacaktır. Böylece düzenli bir takipte bulunabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR