Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaTelefonAndroid Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Android Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Android telefonda internet kullanımı azaltmak için en etkili yollardan bazılarını paylaşacağım.

İşte telefonlarınızda internet kullanımı azaltmak için yapmanız gerekenler:

Aylık İnternet Kullanımını Sınırlamak

Android’de internet kullanımını azaltmak için öncelikle aylık veri kullanımınıza bir sınır koymanız, böylelikle bilginiz olmadan fazla internet bağlantısı kullanılmasını önlemek yapabileceğiniz en kolay şeydir. Mobil veri kullanımını Ayarlar > Veri Kullanımı kısmından sınırlandırabilirsiniz. Bir ayda kullanmak istediğiniz maksimum veri miktarını belirleyebilirsiniz. Ek olarak, veri sınırına ulaşıldığında otomatik bağlantı kesme ayarını da seçebilirsiniz.

Arka Plan Uygulamaları

Bazı uygulamalar, telefon kullanılmadığında bile internet harcamaya devam ediyor. Ayarlar > Veri Kullanımı kısmından yine hangi uygulamanın ne kadar internet yediğini görebilirsiniz. Ancak her uygulamanın arka plan verilerini her zaman kullanması gerekmez. Bir uygulamayı seçin ve söz konusu uygulamanın veri kullanımını inceleyin. Arka plan verileri, uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda harcanan verilerdir. Bu, uygulama güncellemeleri veya senkronizasyon gibi şeyler içerebilir. Fazla kullanmadığınız uygulamaları “Uygulama arka plan verilerini kısıtla” seçeneği ile kapatarak internet tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Chrome Veri Sıkıştırma Modu

Chrome’da veri sıkıştırmayı kullanmak internet paketinize nefes aldırabilir. Veri sıkıştırması açıldığında, tüm trafiğiniz Google tarafından çalıştırılan bir proxy’den geçirilir. Böylece veriler, telefonunuza gönderilmeden önce sıkıştırılmış ve optimize edilmiş hale gelir. Bu, daha düşük veri tüketimi sağlar ve ayrıca içeriğinde önemli değişiklik olmadan sayfaların yüklenme hızını hızlandırır.

Peki Chrome veri sıkıştırma modu nasıl açılır?

  • Veri sıkıştırmayı kullanmak için Chrome’da sağ üst köşedeki 3 noktalı menüye dokunun, Ayarlar > Veri Tasarrufu‘nu seçin.

Veri tasarrufu özelliğini açmak, kötü amaçlı sayfaları algılamak ve zararlı içeriklerden korumak için Chrome’un Güvenli Tarama Sistemini de uygular. 

Uygulamaları Sadece Wi-Fi İle Güncelleme

Uygulamaları yalnızca wi-fi üzerinden güncelleyin. Mobil veri tüketimini azaltmanın en etkili yollarından biri, Play Store’da otomatik uygulama güncellemelerini devre dışı bırakmaktır. Play Store’a gidin ve Menü > Ayarlar > Uygulamaları otomatik güncelle deyin. Uygulamaları yalnızca kablosuz ağ üzerinden otomatik olarak güncelle seçeneğini seçin. İşlem bu kadar.

Son bir kaç ipucu vererek yazımı sonlandırmak istiyorum: Yalnızca kablosuz ağa bağlı iken büyük boyuttaki dosyaları indirin. Gerekmediğinde mobil verileri kapatın. Sık güncellenen ana ekran widget’ları için daha uzun güncelleme aralığı ayarlayın ve bildirim almanız gerekmeyen uygulamalar için bildirimleri kapatın.

 


BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR