Cuma, Eylül 9, 2022
Ana SayfaHayvanlar AlemiSokak Hayvanları İçin Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Sokak Hayvanları İçin Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Sokak hayvanları için yapılacaklar onların daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşaması için yardım sağlayacaktır. Esasında günlük çok basit davranışlar ile sokakta yer alan sevimli dostların daha iyi yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Sokak Hayvanlarına Ne Yapılabilir?

Sokak hayvanlarına yardım etmek istiyorsanız bu durumda yapacağınız pek çok şey bulunuyor. Hatırlanması gereken en önemli nokta sokak hayvanlarının hem manevi hem de fiziksel desteğe ihtiyaçları olduğudur. Örneğin sokak hayvanlarının aç kalmayacağı, her zaman yemek bulabilecekleri yanılgısı çok yaygın olmasına karşılık oldukça hatalı bir düşüncedir.

Sokak hayvanlarına yemek vererek onlar için büyük bir katkıda bulunabilirsiniz. Ancak sokak hayvanlarına ev yemeği tercih etmemelisiniz. İnsanlar için yapılan yemekler sokak hayvanları için uygun olmaz ve onların sağlıklarını da tehdit edebilir. Bu yüzden evde yemek yaparak sokak hayvanlarını beslemek istiyorsanız bu durumda onlara uygun olacak; örneğin haşlanmış et gibi yemekler verebilirsiniz.

Mama ve Temiz Su Bırakın

Sokak hayvanlarına temiz su ve mama bırakmak onlar için yapabileceğiniz en önemli davranıştır. Evcil hayvan dükkânlarında satılan mamalardan alarak uygun köşelere mama bırakmanız hem köpekler hem de kediler için çok yararlı olacaktır.

Kuşları beslemek için de pencerenizin kenarına bir kap içinde buğday koyabilirsiniz. Buğday tüm kuşların hoşuna giden bir besindir ve severek tüketirler.

Temiz su ihtiyacı tüm canlılar için olduğu gibi sokak hayvanları için de önemlidir. Hijyenik kaplar için de günlük temiz su vermeniz sokak hayvanlarının yine çok mutlu olmasını sağlar. Eğer kış aylarında su bırakmak istiyorsanız suyun donmaması için içine birkaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

Özel Barınaklar İnşa Edin

Sokak hayvanlarına ne yapılabilir sorusuna yanıt olarak özel barınaklar inşa edebilirsiniz. Çok basit şekilde yapabileceğiniz bu barınakları ahşaptan yapabileceğiniz gibi kalın yalıtım köpüklerinden de yapabilirsiniz. Kedilere, köpeklere ve kuşlara özel olarak yapabileceğiniz barınaklar özellikle soğuk mevsimlerde çok fazla fayda sağlayacaktır. Kuşlar için barınak – yuva yapıyorsanız bu sefer ağaç dalına ya da yüksek bir yere asmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanında kedi ve köpekler için de boylarına uygun şekilde barınak yapabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR