Zarif Bilgiler

Hırçın Hayvanlar Nasıl Evcilleştirilir?

07.10.2019
29
Hırçın Hayvanlar Nasıl Evcilleştirilir?

Dünyamızın bir farklı canlıları olan hayvanlar doğada insanlardan uzak bir yaşam sürmekte. Hayvan ile insan arasındaki yegane fark akıldır. Bazı hayvanlar insanlar tarafından çeşitli özelliklerinden dolayı ilgi gördüğü için evcilleştirildi. Günümüzde bu evcil hayvanlar pet shop adı verilen mağazalarda sahiplenilmeyi beklerler. Kedi, köpek, kafes kuşları, kaplumbağalar gibi daha birçok hayvan görünüş bakımından sempatik oldukları için ticari bir değer haline geldiler. Pet shoplarda satılan canlılar özellikle kuşlar kısa bir süre içerisinde satın alınmazsa muhtemelen kapacağı hastalık yüzünden hayatını kaybedecektir. Ülkemizde pet shoplar hayvanların sağlığı açısından hiç hijyenik değildir.

Hırçın Hayvanı Evcilleştirme

Sahiplendiğiniz bir hayvanın size karşı hırçın olması son derece doğal bir durumdur. Bu hırçınlık sizin yaklaşımınıza bağlı olarak günler, haftalar belki de aylar sürebilir. Hayvan yaratılışı gereği içgüdüleriyle hareket eder, özellikle besin piramidinin alt tabakasında olan bazı canlılar son derece ürkektir. Evcilleştirmeye çalıştığınız bu canlı başlarda sizi bir tehlike olarak görecektir hatta ona verdiğiniz mamaya veya yeme tenezzül bile etmeyecektir ki bu gayet normal. Öncelikle getirildiği mekanı inceleyip çözmeye çalışan bu dostumuz zaman içinde sizden tehlike gelmeyeceğini anladığı zaman ev içinde doğal ortamındaki gibi davranabilir.

Hayvanı kısa sürede evcilleştirmek isteyen bir birey öncelikle canlıyı ürkütmeden ona ancak onun izin verdiği kadar yaklaşmalı. Hayvanın başlarda diğer insanlardan izole olması biraz daha yararınıza olacaktır çünkü sadece sizi görmesi size iyice alışmasına sebebiyet verir. Hayvan size gelene kadar siz ona gitmemelisiniz çünkü hayvanın güvenini kazanmak zorundasınız. Hayvanı sahiplendikten sonra 2-3 gün ona dokunmamalısınız. Hayvanın artık mekana alıştığını doğal davrandığını görüyorsanız sıradaki adımınız onu size sevdirmek olmalıdır. Bunun için o hayvanın en çok sevdiği yiyeceklerden bir tanesini elinizde kıpırdamadan sabit tutup gelip onu almasını beklemektir. Hayvan size gelene kadar bu işlemi tekrarlayın siz nasıl olduğunu anlamadan yanınıza gelecektir.

Vahşi Hayvan

Hırçın hayvan ile vahşi hayvan arasında büyük bir fark vardır. Doğada yaşayan vahşi bir hayvanı evcilleştirmeye çalışmak son derece tehlikeli ve başarı ihtimali az olan bir girişimdir. Birçok ülkede vahşi hayvan beslemek suçtur para cezası vardır.

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Görkem CAN dedi ki:

    Çok acıyorum bu gariplere. Özellikle köpeklere. Esasen hiç doğalarında asilik yok. Biz onları delirtiyoruz.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.