Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaFinans - Forex - Kripto ParaHalkbank TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ ülkemizde her bütçede insana kira öder gibi ev alma imkanı sunmaktadır. Kentsel dönüşüm ve dar gelirli ailelere bu imkânı yaratarak birçok ailenin ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmektedir. Sistem 10-20 yıl vadelerle ev sahibi yapmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan herkes sisteme katılıp çekilişe girebilir.

TOKİ Başvuru Şartları

Bu şartları maddeler halinde sıralarsak;

  • Bulunduğu şehirde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak
  • Katılımcının aile fertlerinin üzerine kayıtlı gayrimenkul bulunmaması
  • 25 yaşından büyük olmak (Eşi vefat etmiş çocuklu kadınlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
  • Aylık hane geliri üst limit olan 3200 lirayı aşmamalıdır.
  • Aynı haneden yalnızca 1 kişi başvuruda bulunabilir.
  • Daha önceden TOKİ ile ev alanlar ve yabancı uyruklular sisteme dahil olamazlar.

 

TOKİ Çekilişleri

Noter huzurunda yapılan çekilişler kura usulüne göre yapılmaktadır. Başvuran kişi sayısı projede yer alan konut sayısından az ise kura yapılmaz. Başvuranların öncelik sırasına göre konut temini sağlanır. Alt gelir statüsünde ev sahibi olanlar, borç bitene kadar evi kiralayamaz ya da devir edemezler.

Borç bitene kadar alıcı ya da ailesi konutta ikamet etmek zorundadırlar. Aksi durumda TOKİ konutun kiraya verildiğini tespit ederse yatırılan peşinat tutarı hazineye gelir kaydedilir. Geri kalan yatırılan taksitler masraflar tahsil edildikten sonra iade edilir.

Nereye Başvurulur?

Başvurular konutun bulunduğu il ve ilçedeki Halkbank şubelerine bizzat yapılır. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru şartları yerine getirilir. Dairenin satış bedelinin %10’u tutarında peşinat yatırılır. Peşinat tutarının binde 5’i tutarında banka komisyonu kesilir. Banka komisyonundan ise %5 tutarında vergi alınır.

Tüm bedeller taksit halinde ödene bilirken, evi alan kişi 14 gün içerisinde cezasız cayma hakkını kullanabilir. Borç tutarı ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artışlarına göre zamlanıp tekrar hesaplanmaktadır.

Halkbank şubelerine giderek bu şartları taşıdığınız sürece başvurularınızı bizzat yapabilirsiniz. Konutların özelliklerine göre peşinat tutarları ve taksitler değişkenlik göstermektedir. Bütçeye uygun seçeneklerle Halkbank aracılığında TOKİ ile konut sahibi olabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR