Cumartesi, Eylül 3, 2022
Ana SayfaHayata dairGünlük Nasıl Tutulur, Nelere Dikkat Edilir?

Günlük Nasıl Tutulur, Nelere Dikkat Edilir?

Günlük tutmak içsel bir bakış yapmak ve kendiniz ile baş başa kalabilmek adına büyük önem taşıyor. Her gün yaşadıklarınızı not etmek, özellikle duygularınızı aktarmanız geleceğe dair önemli bir hesaplaşma içine girmeniz anlamına geliyor.

Günlük Tutmaya Başlangıç: Konu Seçimi

Günlük tutmaya başlamak için öncelikle günlüğün hiçbir zaman “klişe” olmadığını bilmeniz gerekir. Günümüzde yazarların günlükleri hâlâ büyük bir rağbet görerek okunmaya devam edilmektedir. Esasında sıkıcı olan günlükler nasıl bir üslup ve konu seçildiğine bağlı değişir. Diğer yandan günlük tutarken en önemli nokta bu yazıları başkası için değil, kendiniz için yazıyor olmanızdır. Bu sayede geleceğe dair çok yararlı olacak notlar düşebilirsiniz.

Günlük nasıl tutulur sorusuna yanıt olarak ihtiyacınız olan tek şey bir defter ve kalemdir. Daha sonrası tamamen sizin anlatacaklarınıza bağlı olarak değişecektir. Günlükler özel olarak tutulur ve başkaları tarafından okunmaz. Bu bakımdan günlüğünüze karşı açık bir üslup takınabilirsiniz.

Not ettikleriniz daha sonra geriye dönüp baktığınızda geçmişte neler yaşadığınızı, hangi isteklerinizi gerçekleştirdiğinizi, neleri kaybettiğinizi görmeniz için yarar gösterecektir. Bu bakımdan günlük konusu için her şeyi tercih edebilirsiniz. Ancak daha özel ve duygularınız ile ilgili olan konulara odaklanmanız günlüğün daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Günlük Tutarken Duygularınızı Aktarın

Günlük yazmak için en önemli konular arasında duygularınızı herhangi bir çarpıtmaya yer vermeden aktarmanız yer alır. Duygularınızı açık bir şekilde ifade etmeniz hissettiklerinize karşı daha soğukkanlı bir şekilde bakış atabilmenizi de mümkün kılar. Böylece örneğin sizi çok üzen bir davranışa karşı daha temkinli olabilir ve gözden kaçırdıklarınızı inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Duygularınızı yazıya aktarırken o duyguları tekrar yaşayacağınız için bu durum etkili bir duygu yönlendirmesi yapmanızı sağlayacaktır.

Diğer yandan mutsuz, sıkıntılı, üzgün olduğunuz durumlarda da duygularınızı kendinize karşı açıklamak rahatlamanız için yardımcı olur. Günlük tutmanın yararları arasında aynı zamanda geleceğe dair hedeflerinizi not etmeniz ve bu gelecek planlarınıza yönelik harekete geçmeniz de önemlidir. Bu sayede başardıklarınızı ya da geçmişte kalan beklentilerinizi de her zaman çok daha net bir şekilde görme imkânı bulursunuz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR