Zarif Bilgiler

Google’da Aradığını Bulmanın Kolay Yolları

03.10.2018
99
Google’da Aradığını Bulmanın Kolay Yolları
Yıldızlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bazen ne kadar da zor değil mi? Google da özellikleri ile detaylı aramayı biliyor musun? Biliyorum eğer bir şeyi tam olarak nasıl yapacağını bilmiyorsan bu kesinlikle o şeyi zorlaştırır. Peki Google’da arama yaparken onlarca kriter kullanarak direkt olarak aradığın şeyi bulabileceğini düşündün mü?

Cevabın hayırsa veya çok az bir bilgin varsa bu yazıyı senin için hazırladım, gereksiz şeyler ile zaman kaybetme ve aradığın şeyi bul diye (:

Google da Sadece Aradığım Kelime İle İlgili Sonuç

Eğer araştırdığın şey net bir şekilde belliyse bunun çift tırnak (“kelime”) içinde aratman halinde sadece onunla ilgili sonuçlar çıkacaktır.

Sonuçlar;

Gördüğün gibi sadece içerisinde “kış aylarında ameliyat” cümlesi geçen sonuçlar geldi. İhtiyacım olan aradığım şey bu ve ben zaman kaybetmeden bu konu hakkındaki tecrübelere, teknik yazılara ve yorumlara rahatlıkla ulaşabiliyorum.

Google da İstemediğim Kelimeleri Filtrele

Bu şekilde güzel ama ben bu sonuçlardan bazı şeyleri çıkarmak istiyorum diyelim örneğin estetik ve kalp kelimelerini içeren sonuçları görmeyeyim. O zaman yapmam gereken şey – (eksi) karakterini kullanmak olacak yani: “kış aylarında ameliyat” -estetik –kalp demem gerekiyor.

Çıkan sonuçlarda istemediğim kelimeleri filtrelemiş oldum daha net anlamanız için şöyle bir şey yapalım. Mesela ikinci sonuçta kan kelimesi geçiyor onu da negatif kelime olarak belirleyelim sonuca bakalım.

Gördüğün gibi kanıda çıkarınca neredeyse sonuç kalmadı (:

Google da Site İçerisindekiler için Arama Yapma

Bir konuda arama yapmak istiyorsunuz, ama sadece bir sitenin o konu hakkındaki sonuçlarının listelenmesi sizin ihtiyacınızı karşılıyor. Bu gibi durumlarda aranacak kelime site:www.orneksite.com şekilde arama yapmanız gerekiyor.

Sonuç;

Google da Dosya Aramak

Bir dosya arıyorsanız örneğin bir eğitim dokümanı veya e-kitap olabilir bu, ararken allinurl: +(rar|chm|zip|pdf|tgz|word) kitapadı şeklinde yazmanız yeterli olacaktır.

Buna bir örnek vererek yazımı sonlandırmak istiyorum aradaki farkı gördüğünüzde devamını siz araştırmak isteyeceksiniz zaten (:

Google da Dosya Filtresiz Arama

Google da Dosya Filtreli Arama

Birinde kitap reklamlarına diğerinde ise kitaba ulaştık, ayrıca aşk inurl:.pdf diye aratsaydık link üzerinde pdf geçen ve içeriğinde aşk olan sonuçları listeleyecekti. Farklı bir konuda buluşana dek esen kalın…

Paylaş
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herhangi bir hak ihlali yapıldığı durumda iletisim(et)zarif.net mail ile iletişime geçilir ise 10 iş günü içerisinde hak ihlali yapılan metin, yazı veya resim kaldırılır. Sitemizde ki yazıların çalınması, hakların ihlali, emeğe saygısızlık yasaktır ve yapılamaz. Görüldüğü yerde dava edilir ve gerek hak ve cezalar yapılandırılır.
Önceki yazıyı okuyun:
Youtube Kolay Müzik İndirme Uygulamaları

Ücretli müzik dinleme uygulamalarına para vermekten yoruldum diyorsan, bazı cefaları çekerek benim gibi kendi işini kendin çözmeye başlaman gerekiyor. Ücretli...

Kapat