Pazartesi, Eylül 5, 2022
Ana Sayfaİlgimi çekenlerFilmlerde Yapımcılar Ne İş Yapar?

Filmlerde Yapımcılar Ne İş Yapar?

Filmlerde Yapımcı İnsanlar Ne Yapar?

Filmler ya da diziler çekilirken genelde iki ekip halinde çalışırlar. Birinci ekip senaryo da bulunan ana çekimleri yaparken ikinci ekip daha az sahnenin yer aldığı kolay sahneleri çekmektedir. Film çekimleri de ortalama olarak 70 kişi civarında kalabalık bir ekiple çekilir. Filmlerde başarının esas sırrı dağıtıcı firma ve yapımcı insan olarak göze çarpar. Göz önünde olmadan filmlerin gerçek kahramanlarıdır demek yanlış olmaz. İşi başlatan koordine eden denetimi yapan film çekimi için bütçe oluşturan yapımcıdır. 

Tüm işe alımları da dağıtıcıları da bulan yine yapımcılardır. Kullanılacak ekipmanlardan bunların bulunmasına kadar tüm bu işleri yapan yapımcılar en fazla riske giren de kişilerdir. Maliyeti artan sinema sektöründe bir filmin başarısıyla zengin olunabileceği gibi bir filmin gişe başarısızlığı ile de senelerin birikimi ve prestiji tükenebilir.

Yapımcılar Ne İş Yapar?

Yapımcıların bu işi denetlemek adına yardımcıları da vardır. Yapım amiri, yapım koordinatörü, yapım asistanları ve prodüksiyon ekibi. Yapımcılar işin en başından en sonuna kadar bulunan bütçe işe alım denetleme ve koordine etmek gibi görevleri bulunan kişilerdir. Yapım amiri işin fiziksel durumunu denetleyen teknoloji ve planlamaya bakan çalışanlardır. Yapım müdürleri ayrıca günlük harcamalara da bakar. Günlük ekipman kirası ve günlük personel bütçesinin belirlenmesi açısından önemlidir. Yapım koordinatörü ise ekibin temel parçalarından biridir. Yapımın bilgi ağıdır. Ekibin ayarlanması ve oyuncuların ayarlanması konusunda çalışmalar yürütür.

Ayrıca set başlangıcı adına tüm ulaşımdan da sorumlu olan kişidir. Yapımcı senaryoyu beğenmeme ve değiştirme hakkına sahiptir. Senarist yapımcıya senaryonun son halini gönderir. Eğer yapımcı onay vermez ise o set o gün çekilmez. Eğer çekimi yapılacak yerlerin kirası pahalı ise çekim mekanları değiştirilebilir. Ayrıca çekimi yapılacak mekanlara günler öncesinden giderek gerekli saha çalışmalarını da yapımcı yürütür. Türkiye’de yapımcılar hep kar ediyor gibi görünse de yakın geçmişte Fatih dizisi ve Bir cihan fatihi dizilerinde yapımcılar büyük zarara uğradılar. Ancak Türk dizilerinde son yıllarda Orta doğu dışında Avrupa ülkelerine de dizi ve film satışımız gerçekleşmekte yayınlarımız o ülkelerde de yayınlanmakta ve gündeme damga vurmaktadır. Bunda yapımcıların emeği ve başarısı da yadsınamaz.

 

Filmlerde Yapımcı Olmak İçin Ne Gereklidir?

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR