Pazar, Eylül 4, 2022
Ana SayfaHayata dairDoğru Kitaplık Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Kitaplık Seçimi Nasıl Yapılır?

Kitap severler için kitaplık çok özenli seçilmesi gereken bir mobilyadır. Kitaplarınızı koruyacak ve aynı zamanda daha kolay şekilde kullanım olanağı verecek kitaplık modelleri için aynı zamanda mekân seçimini de doğru ayarlamanız gerekiyor.

Kitaplık İçin Doğru Mekân Seçimi

Kitaplığın nasıl bir alanda kullanılacağı kitaplık seçimi için önemlidir. Örneğin salonda kullanacağınız kitaplık modeli ile genç odasında kullanılacak olan kitaplık farklı olacaktır. Bu yüzden mekâna göre de kitaplık modeline karar vermeniz gerekir.

Eğer genç odası için kitaplık kullanılacaksa oda takımının içinde kitaplık bulunuyorsa bu model yeterli olacaktır. Yatak odasında bir kitaplık istiyorsanız bu durumda da istediğiniz seçimi daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Salon için kitaplık seçimi yapılacaksa modern raf sistemlerini kullanabilir veya işlevsel özelliğinin yanında özel bir dekoratif unsur olarak da kitaplığı seçebilirsiniz. Salonun bir köşesinde oluşturacağınız küçük çalışma köşesi için de küçük bir kitaplık iyi duracaktır.

Kitaplık Rafları Nasıl Olmalı?

Kitaplık rafları kitaplığın asli unsuru olduğundan özellikle raf aralığı, boyutu ve derinliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Okuduğunuz ve kitaplığınızda daha çok yer vereceğiniz kitapların boyutuna göre raf seçmeniz gerekir. Bazı kitaplar A4 boyutunda olurlar ve bu durumda küçük raf aralığı seçmeniz halinde bu kitaplara yer veremeyebilirsiniz. Bu yüzden raf aralığının A4 boyutunun biraz daha üstünde olmasına dikkat etmelisiniz. Boyutun biraz yukarıda olması kitapları parmağınız ile daha kolay şekilde seçmenize yardımcı olacaktır.

Bunun yanında derinlik açısından da iki kitabın derinliğinde seçim yapmanız gerekir. Bu sayede tek bir kitaplıkta daha fazla kitap kullanabilirsiniz. Derinliğin çok olması kitaplığınızda daha fazla kitap tutmanız anlamına gelir.

Ağır ve büyük kitaplar için kitaplığı yerleştirirken de alt rafı tercih etmelisiniz. Diğer kitaplar için kitaplığın üst taraflarını kullanabilirsiniz.

Hangi Kitaplık Tercih Edilmeli?

Kitaplık çeşitleri farklı modellere aittir ve ahşap ile metal en çok tercih edilen modellerdir. Her iki modelin de kullanım açısından avantajları bulunur. Ahşap daha şık bir görünüm sağlarken metal modeller ise ortama modern ve minimalist bir hava katmak için etki gösterecektir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR