Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaSağlıkLarenjit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit, ses tellerinin çok fazla kullanımı sebebiyle meydana gelen bir iltihaplanma çeşidi olarak bilinmektedir. Larenjitin kısa süreli ya da uzun süreli olarak meydana gelebildiği bilinmekte olup tedavilerin de bu yönde uygulandığı görülmektedir. Larenjit belirtilerinin en sık rastlananları ise, boğaz ağrısı ve ses kısıklığıdır.

Larenjit Nedir?

Larenjit ses tellerinin çok fazla kullanılması, iltihap kapması ya da tahriş olması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Ses telleri, ses kutuları içerisinde bulunmakta ve birbirleri ile titreşerek ses oluşumunu sağlamaktadırlar. Ses tellerinde iltihap oluşumunun gözlemlenmesinin ardından ses kutusunun şiştiği ve sesin normalden çok daha kısık çıktığı gözlemlenmektedir.

Larenjit, kısa süreli ya da uzun süreli olarak ortaya çıkabilmektedir. Kısa süreli larenjitlerin tedavisi çok daha kolay olup, genellikle geçici bir virüs kaynaklılardır. Uzun süreli larenjitlerin ise altında başka rahatsızlıkların yatabildiği görülmektedir.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjit belirtileri, genellikle boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şeklinde oluşmaktadır. Bu durumlara ek olarak; ses kaybı, boğazda gıdıklanma hissi, kuru öksürük, boğaz kuruluğu, konuşmada ve yutkunmada zorluk çekme, sürekli olarak boğazı temizleme isteği, hırıltılı nefes alma görülebilmektedir. Bu belirtilerin birkaçının görülmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulması ve gerekli tedavilerin olunması gerekmektedir.

Larenjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit sebepleri tedavi sürecini etkileyen başlıca etmenler arasında yer almaktadırlar. Larenjitin uzun süreli oluşmasına bağlı olarak, farklı hastalıkların neden olabileceği bilindiğinden altta yatan hastalığa yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Larenjit tedavisi, genellikle bir hafta içerisinde olumlu sonuçlar alınabilen tedavileri içermektedir. Akut larenjit rahatsızlığı yaşayan kişilerin bol sıvı tüketmeleri, nemli havaya maruz kalmaları ve seslerini dinlendirmeleri önerilmektedir. Kronik olarak larenjit hastalığı yaşayanlara ise daha ciddi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında sigara ve alkol kullanımının bırakılması ve altta yatan hastalıkların teşhis edilmesi yer almaktadır. Altta yatan hastalığın öğrenilmesinin ardından farklı tedavi yöntemlerinin uygulanabildiği görülmektedir. Uzmanlar genellikle larenjit tedavisinde antibiyotiklerden, ağrı kesici ilaçlardan ya da ses terapisinden yardım almaktadırlar. Bu yöntemler ile geçirilemeyen larenjitler için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler içerikler

SON YORUMLAR